Jak zapsat jiná kola do technického průkazu

31. 8. 2020 3 min. čtení Tipy a rady

Pokud máte kola, které nemáte zapsané v technickém průkazu, vaše auto neprojde technickou kontrolou. Také při silniční kontrole vám může být zadržený technický průkaz.

jak zapsat kola do techničáku

Koupili jste si kola, které nemáte zapsaná v TP? Máte k nim typový list? Pokud ne, žádejte jej u prodejce kol. Tento list se vystavuje pro konkrétní vůz a na úřadě si ho při zápisu nechávají (při bazarovém nákupu se typový list shání velmi složitě, není to však nemožné).

Typový list si tak vždy vyžádejte při nákupu nových kol, společně s TÜV posudkem se schválením pro váš vůz. Tyto posudky bývají dost často pouze v němčině. Vetšinou vám ale překlad poskytne prodejce. Překlad však na STK často ani nepožadují.

Zápis do technického průkazu se provádí bez souhlasu výrobce vozidla. Jedná se o zápis údajů do TP vozidla. Záruční podmínky stanovené výrobcem vozidla platí v původním rozsahu

Co je typový list a jak ho získat?

Typový list je dokument - osvědčení, které uvádí, že zakoupená kola a pneumatiky jsou vhodné pro vaše vozidlo, testované a hlavně bezpečné. Dokument dále uvádí, že kola byla schválena v provozu na veřejných komunikacích.

Některé firmy vám na vyžádání vystaví typový list, který donesete na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností. Typový list lze vystavit pouze ke kolu, které má příslušnou homologaci ke konkrétnímu vozu. To, jestli je kolo homologované pro váš vůz zjistíte uvedením modelu vozu, motorizace a roku výroby v příslušné firmě

Řádně vyplněný typový list musí být potvrzen:

  • prodejcem
  • dovozcem
  • držitelem schválení (Seznam držitelů schválení a jejich překladů jsou na internetové stránce Ministerstva dopravy www.mdcr.cz)

a musí být potvrzena montáž na vozidle kontrolním technikem typu "K" - v rámci potvrzení montáže zkontroluje shodu vozidla se všemi podmínkami uvedenými ve schválení KBA (ABE)

Na STK

S vydaným typovým listem a TÜV posudkem je potřeba prvně navštívit stanici technické kontroly. Tam vám servisní technik typu „K“ (naleznete ho na většině stanic technické kontroly) potvrdí montáž podle TÜV posudku. Kola musíte mít již namontovaná na vozidle před potvrzením montáže. Technik zkontroluje údaje podle TÜV a následně potvrdí montáž na typovém listu. Cena za tento úkon se pohybuje ve výši okolo 250 korun.

Na obecním úřadě obce s rozšířenou působností

Na obecním úřadě obce s rozšířenou působností po vás budou vyžadovat následující dokumenty

  • typový list
  • velký technický průkaz

Pokud máte již vše zařízeno, tak jak má být, jedná se tak již jen o formalitu. Zpravidla se platí správní poplatek za změnu TP a to 50 korun. Znění zápisu do technického průkazu se často liší úřad od úřadu, někde zapíší dokonce i konkrétní typ kol, jinde uvedou pouze na údaje o velikosti disku.

Proč musí mít alternativní kola a pneumatiky typový list?

Pokud nemáte kola zapsané v technickém průkazu, vaše vozidlo nemůže projít technickou kontrolou. Když vás zastaví policie a při běžné silniční kontrole si povšimne "jiných kol", může vám zadržet technický průkaz. Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody, nemůže vám být proplacena náhrada za škodu při použití nehomologovaných alternativních kol.

Zdroj médií: pxhere, aluguru.cz.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?