Co dělat když odejde turbodmychadlo a můžete pokračovat v jízdě?

28. 1. 2021 2 min. čtení diskuze (3) Tipy a rady

Jedna z těch opravdu nepříjemných závad je, když se rozbije turbodmychadlo. Tahle ne zrovna levná komponenta je dnes součástí drtivé většiny spalovacích motorů. Jak benzinových, tak naftových.

Porucha turbodmychadla a můžete pokračovat v jízdě?

Turbodmychadlo má samozřejmě omezenou životnost, ale upřímně si ji majitelé aut často nevědomky zkracují a pak se diví, že je čeká drahá oprava. Tomu, jak lze životnost turba efektivně zkrátit, jsme se věnovali v samostatném článku, dnes se podíváme na to, jak to vypadá, když dojde k nejhoršímu.

Když to klekne

Ve chvíli, kdy se turbodmychadlo porouchá a přestane plnit svoji funkci, to bezpečně poznáte. Vůz ztratí výkon, a to obvykle za doprovodu rozsvícení kontrolky motoru, případě se rovnou aktivuje nouzový režim. Nemusí to být nutně turbo a pokud ano, tak nemusí být definitivně rozbité. Pokud po vypnutí motoru a opětovném nastartování vůz táhne jako předtím, tak je paleta možných závad větší a turbem to asi nebude. Ve chvíli, kdy auto padá do nouzáku až při vytočeném motoru, připadá v úvahu, že nefunguje jen naklápění jeho lopatek nebo regulace turba.

Lepší se nechat odtáhnout

Jestli motor po opětovném startu skoro netáhne, je dost možné, že je turbodmychadlo po smrti. Co v takovém případě dělat? Nejlepší je asi zavolat si odtah a svěřit vůz do péče odbornému servisu. Otázka, jestli lze nouzově dojet do cíle cesty, je ošemetná. Pokud to bude 300 metrů, možná to auto zvládne, ale existuje určité riziko, že motor začne spalovat olej, který bude z rozbitého turba pronikat do sání. Pak už je trochu loterie, co se bude dít dál. Určitě ale zastavte a vypněte motor v případě, že se rozsvítí kontrolka mazání (červená olejnička) nebo začne vůz opravdu hodně kouřit z výfuku.

Koukněte po repasovaném

Dobře, dejme tomu, že závada opravdu byla na turbodmychadle. Co dál? Oprava je samozřejmě nutnost. Problém je s cenou. Když se podíváme na ceny originálních dílů, tak i na starší Octavii prostě nové turbo pod deset tisíc korun neseženete. Spíš se to bude blížit ke dvaceti tisícům, ale jsou auta, kde je to i daleko dražší. Naštěstí ale existuje spousta firem, které tyto nákladné díly repasují a kvalita i životnost je pak srovnatelná s původním turbodmychadlem. Prostě vezmou staré porouchané, vymění, co je třeba, vyváží hřídelku a je to. Obvykle od vás i rádi odkoupí porouchané turbo a cena toho repasovaného se pohybuje od nějakých šesti do devíti tisíc korun.

Zdroj médií: Flickr
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Lukas Spacek, 4. 2. 2021 11:51
Škoda Octavia 1 přijela k nám do servisu a jely jsme ji projet ale majitele neřekli že je špatně turbo a tak při projížďce olej chytl v sání a auto se splašilo všechny 4 ojnice ohlé.
Petr Schönack, 29. 1. 2021 21:35
Jak vypadá natáčení lopatek v turbu? Jestli myslíte proměnou geometrii, tak tam se jedná o měnící se křivku lopatky. Pokud Vám diesel začne přisávat olej, můžete vypínat klíček jak chcete. U manuálu zařaďte vyšší kvalt a přes brzdu, u automatu ucpat sání. Není na to moc času.
Kamil Faist, 30. 1. 2021 18:49
Jo, na diesel runway už vypnutí klíčku nepomůže. Jak píšete, zařadit pětku a přes spojku motor udusit. Ale autor článku klíčkem zamýšlel resetovat nouzový režim. Bych řekl :-)

Podobné články