Zamlžování oken není dobré ignorovat. Dají se koupit přípravky, které pomáhají odmlžení. Mnohem lepší je však řešit příčinu než následky.
Zamlžování oken v autě - je potřeba řešit příčinu ne jen důsledky
Články na téma zimní sezóna:
- Proč se v zimě solí silnice?
- Motor auta v zimě, jak se k němu chovat?
- Sníh na autě - co na to zákon?
- Jak připravit podvozek na zimu
- Zamlžování oken v autě - co to způsobuje? - právě čtete
- Jak se starat o motor auta v zimě
- Co se děje s motorem v zimě při startování
- Zamrzlá nafta – jak vlastně vypadá?
- Jak se starat o motor auta v zimě
Kondenzace se na oknech tvoří kvůli vlhkosti a rozdílu teplot uvnitř a vně auta. V případě, že je v kabině teplo, přebytečná vlhkost kondenzuje právě na studených oknech. Vlhkost na oknech se může nachytávat taky v případě, že máte v autě mokré koberečky – na podzim a v zimě se proto doporučuje vyměnit textilní koberce za obyčejné gumové.
Kondenzace na oknech vzniká také pokud do auta sednete v mokrém kabátě nebo s mokrými botami. Čím více lidí v autě máte, tím rychleji se auto v chladném období zamlží, a to kvůli tomu, že dýchají. Vlhkost v autě může také vznikat netěsností například kolem oken nebo přes střešní okno. Kolikrát může vlhkost způsobovat zapomenutá vylitá láhev pod sedačkami nebo v kufru.
Jak zabránit zamlžování oken v autě
Zamlžování oken můžete zabránit sprejem proti zamlžování oken. Ten na oknech vytvoří vrstvu, která zabrání kondenzaci vlhkosti. Tyto spreje se aplikují na čistá okna a je nutné je poté otřít nejlépe papírovou utěrkou. Mezi babské rady patří používání například pěny na holení, pleťové vody, ponožky s kočkolitem nebo rýží.
Zabránit zamlžení jde jednoduše tím, že do auta dostanete co nejmíň vlhkosti. Před nastoupením do auta si očistěte bundu a boty od sněhu. V kabině dále neskladujte vlhké věci. Mokré bundy a boty při jízdě zavírejte spíš do kufru. Udržujte těsnění dveří v dobrém stavu. Občas ho umyjte vodou s čističem a prostříkejte například WD-40.
Jak předejít zamlžování oken
Vždy je lepší vyřešit problém se zatékáním než na jaře řešit problém v podobě plísně v interiéru. Není potřeba utrácet tisícovky za přípravky proti zamlžovaní oken. Kolikrát stačí vyměnit starý navlhlý kabinový filtr za nový, nejlépe s aktivním uhlím, vyčistit odtokové kanálky a zapnout klimatizaci, případně pootevřít na chvíli okna. Klimatizace pohlcuje vlhkost a díky tomu uvidíte na cestu.
Zamlžená okna mohou být také důsledkem poškození jádra ohřívače a následným únikem chladicí kapaliny. Poznat tento problém můžete jednoduše podle zápachu a mastného povrchu na oknech. V takovém případě je nutné tento problém okamžitě vyřešit – výpary z chladicí kapaliny jsou výrazně škodlivé.
Zdroj médií: Depositphotos.