PRÁCE 🧰

Přehledný výčet změn, které se dotknou povinného ručení v roce 2024

23. 12. 2023 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Pojištění motoristy Jak vybrat povinné ručení Základní info k povinnému ručení

23. prosince letošního roku čeká povinné ručení, potažmo tuzemské řidiče, řada změn. Povinnost sjednat si zákonnou pojistku začne platit pro více vozidel a navýší se také limity pojistného plnění. Na co dalšího se připravit? Máme pro vás praktický přehled!

Povinné ručení v roce 2024: Přehledný výčet změn

Vyšší zákonné limity

Limit pojistného plnění (pojistný limit) představuje maximální částku, kterou v případě pojistné události od pojišťovny může poškozený obdržet. U povinného ručení existuje minimální zákonná hranice, která činí 35 milionů korun v případě škod na zdraví, smrti nebo majetku. Schválená novela silničního zákona nově počítá s padesátimilionovým limitem. Důvodem tohoto navýšení jsou nejen vyšší průměrné škody, ale také inflace a rostoucí ceny materiálů a lidské práce.

Náš tip: Nejnižší zákonné limity si v Česku platí jen hrstka řidičů. S největší pravděpodobností se vás proto tato změna vůbec nedotkne. Pokud si nicméně nejnižší limity platíte, pojišťovna vám je navýší automaticky a informovat vás o této změně bude pravděpodobně ve výročním dopise.

Pojištění odpovědnosti se rozšíří pro více vozidel

Jedna ze změn počítá také s rozšířením povinnosti platit si zákonné pojištění pro větší okruh vozidel. Nově to budou ta, jejichž maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, respektive je vyšší než 14 km/h, pokud je provozní hmotnost vozidla větší než 25 kilogramů. Typicky půjde o některé silnější koloběžky nebo Segwaye. Povinnost platit zákonné pojištění se týká také přípojných vozidel a všech motorových vozidel, kde je motor hlavním zdrojem pohybu.

Mohlo by vás zajímat: Pojišťovny odhadují, že počty škod způsobených nepojištěnými elektrokoloběžkami by mohly dosáhnout 210 až 430 případů ročně. Jejich výše by se mohla v konečném součtu pohybovat okolo 228 milionů korun!

Konec zelené karty

Jednou z těch příjemnějších změn je skutečnost, že řidiči nově již nebudou muset mít v peněžence či přihrádkách auta takzvanou zelenou kartu, coby doklad o zaplaceném pojištění. Při silniční kontrole její platnost policisté jednoduše ověří skrze online evidenci.

Měli byste vědět: Pokud vyrážíte do zahraničí, mějte zelenou kartu s sebou! Tam totiž povinnost předložit ji ke kontrole stále platí a platit ještě pravděpodobně dlouho bude.

Konec zelených karet na českých silnicích ovšem nenastane hned s účinností nového zákona, která je naplánovaná na 23. prosince 2023. V tomto případě se změna promítne do praxe až šest měsíců po účinnosti nového zákona, tedy v červenci příštího roku.

Povinné ručení bude sjednávat provozovatel

Dosud platilo, že za povinné ručení byl zodpovědný vlastník automobilu. Nově bude tato povinnost přenesena na reálného provozovatele vozu, tedy osobu, která v praxi rozhoduje o tom, kde a jak bude vozidlo provozováno. Na tomto místě je ovšem potřeba doplnit, že povinnost se nebude vztahovat na řidiče, který si auto krátkodobě vypůjčil (totéž platí také např. u sdílených koloběžek nebo zmíněných Segwayů).

Mohlo by vás zajímat: Výše uvedená změna neznamená, že povinné ručení bude moci sjednat jen provozovatel. Stejně jako doposud bude moci pojištění sjednat i jiná osoba, která má tzv. pojistný zájem.

  Online kalkulačka povinného ručení

Zdroj info: Novela zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články