„Hledáme řidiče na cesty po ČR. Nástupní plat 60 až 120 tisíc korun!“ I takové nabídky na vás vyběhnou, pokud začnete pátrat po nové práci v oblasti auto-moto. Jak už asi správně tušíte, u těchto a obdobných inzerátů existuje spousta „ale“. Jedním z těchto „ale“ je třeba to, že firma na tuhle pozici shání řidiče se živnostenským listem.
Práce na IČO je u firem stále oblíbenější. Proč zaměstnavatelé prahnou po živnostnících?
Články na téma platy v automotive:
- Jak je placená práce skladníka? Zázraky v Česku nečekejte
- Kolik peněz si měsíčně vydělá průměrný traktorista?
- Kolik peněz si měsíčně vydělá učitel autoškoly?
- Proč více než polovina zaměstnavatelů „tají“ platové podmínky?
- Kde berou řidiči nejvíce? Tady jsou výsledky rozsáhlého průzkumu!
- Na kolik si přijdou řidiči v Česku? Máme pro vás aktuální data
- Řidiči v Olomouckém kraji berou nejméně z celé republiky
- 13. plat nabízí řidičům jen mizivé procento zaměstnavatelů
- Podívali jsme se blíže na mzdy některých oborově technických pozic
- Logistika a doprava: Proč zaměstnavatelé tají nabízenou mzdu?
- Jaké jsou průměrné mzdy na oborově technických pozicích?
- Jak vypadají průměrné mzdy techniků v jednotlivých krajích?
- Proč zaměstnavatelé nenabízejí budoucím zaměstnancům 13. plat?
- Na jaké pozici máte šanci dosáhnout na nejvyšší náborový příspěvek?
- Jak vysoká je průměrná hodinová mzda řidičů nebo techniků?
- Jaká je hodinová sazba řemeslníka v oblasti auto-moto?
- Řemeslníkům nabízí firmy i 120 000 Kč. Za jakých podmínek?
- Proč zaměstnavatelé nezveřejňují hodinovku, ale měsíční mzdu?
- Proč firmy stále častěji hledají kolegy na „IČO“? - právě čtete
- Kolik bere STK technik? Jeho mzda začíná na 21 800 korunách!
- Kde vám nabídnou i více než 100 000 Kč? Známe odpovědi
Práce na živnost vs. práce na hlavní pracovní poměr
Ještě než se blíže podíváme na to, proč stále více firem shání kolegy se živnostenským oprávněním, pojďme si říct, jaký je rozdíl mezi prací na IČO a prací na HPP.
HPP znamená hlavní pracovní poměr a jde o běžný vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Tento smluvní vztah se řídí zákoníkem práce, který upravuje, jak má vztah vypadat, čím se musí zaměstnanec řídit a ve své podstatě neumožňuje příliš velkou svobodu při nastavení vzájemné spolupráce. Na druhou stranu jsou zde poměrně přísně ukotvena práva zaměstnance, která jdou ruku v ruce s jeho ochranou.
Vybrané firmy naléhavě hledají kolegy do svých týmů
Naproti tomu práce na IČO představuje vztah, kdy pro firmu vykonává práci osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), případně podnikatel působící pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným. V tomto případě se již pracovně-právní vztah nebude řídit pracovním, ale občanským zákoníkem. Díky tomu je spolupráce flexibilnější a obě strany se v podstatě mohou domluvit na čemkoliv, co jim bude vyhovovat.
Proč firmy hledají živnostníky stále častěji ?
Firmu, která hledá kolegu pracujícího „na IČO“, poznáte většinou podle poměrně vysoké mzdy (rozdíl mezi mzdou a platem jsme si vysvětlili v jednom z předchozích článků). Podle našich dosavadních zkušeností můžou takové nabídky přesahovat klidně i 100, či 140 tisíc korun. Lákavá odměna je ovšem vykoupena poměrně citelným rizikem, který může živnostníka v krajním případě i zruinovat.
Zatímco u zaměstnanců na HPP je zaměstnavatel svázaný zákoníkem práce, lhůtami, ale například i hrazením nemocenské nebo dovolené, u pracovníků na IČO platí to, na čem se obě strany dohodnou. Jít může například o splatnost faktur, pokuty za pozdní dodání nebo nekvalitně odvedenou práci, či pozastavení spolupráce bez nutnosti hlásit tuto skutečnost na příslušné úřady.
Firma, která ve svých řadách „zaměstnává“ pracovníka na IČO si také může do smlouvy zanést tzv. konkurenční doložku, která v podstatě živnostníkovi zakazuje působit ve stejném oboru u konkurence. A to klidně i několik let po ukončení stávající spolupráce. Velkou výhodou pro firmu je i to, že za „IČAře“ nemusí státu odvádět zdravotní a sociální pojištění. To si pracovník s živnostenským oprávněním platí sám.
- Přečtěte si také: Rýsuje se v Česku novodobá šlechta? Mechanikům nabízejí až 120 000 Kč!
Je práce na živnost výhodná?
To samozřejmě záleží na konkrétní situaci, ale i povaze pracovníka a jeho vztahu s majitelem firmy, pro kterou působí. Práce na IČO má nepochybně své výhody, ty jsou ale pochopitelně vykoupeny celou řadou rizik, či dalších komplikací. Pokud „IČAř“ narazí ne nepoctivce, může přijít nejen o slíbenou odměnu, ale také mu mohou z nesolidní spolupráce vzniknout nemalé dluhy.
Kromě toho, že si musí hradit sociální a zdravotní pojištění, také nemá nárok na dovolenou, proplacenou nemocenskou nebo další benefity, které mohou zaměstnanci na hlavní pracovní poměr běžně čerpat. Pokud není dotyčný zběhlý v daňové problematice, případně nemá šikovnou účetní, která dokáže daně optimalizovat, vysoký výdělek stejně formou daní nakonec odvede zpět státu.
Zdroj médií: Depositphotos.
Diskuze (3)
Co se dani tyce tak do mega trzby je to 7500 kc za mesic ve kterem mate otevrenou zivnost... to neni ani 10% a je v tom zahrnuto uplne vse zadne danove priznani ani ucetni se nekona ... muzete se venovat pouze vlastni cinnosti ... za me to nema chybu ... je treba pripomenout ze tou nejzasadnejsi vyhodou pro me je moznost delat jen to co chci za dvoustranne vyhodnych podmínek a navic v casech dobe a mistech tak jak si dohodnu a pokud neco neni jak je dohodnuto mohu jeste ted zkoncit a zacit jinde jeste driv nez jsem zkoncil ... proste je to svoboda