PRÁCE 🧰

Každý druhý Čech prý bere nově přes 40 000 Kč. I na auto-moto pozicích?

19. 12. 2024 2 min. čtení diskuze (0) Aktuality Tipy a rady Práce v auto-moto

Podle informací Českého statistického úřadu stoupla průměrná hrubá mzda v Česku na 45 412 korun. Vzrostl také medián, který podle aktuálních informací ČSÚ činí 40 482 Kč. U kterých auto-moto pozic je zmíněná mzda reálná?

Každý druhý Čech prý bere nově přes 40 000 Kč. I na auto-moto pozicích?

Co říkají aktuální statistiky?

Ve třetím čtvrtletí roku 2024 vzrostla průměrná hrubá mzda v České republice meziročně o sedm procent. Pokud bychom zmíněná procenta „očistili“ o inflaci, pak se podle informací ČSÚ dostaneme na 4,6 %.

Kromě průměrné měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vzrostl rovněž medián, tedy střední hodnota mezd. Ve třetím čtvrtletí činil 40 482 Kč, což bylo meziročně o 6,6 % více.

Největší nárůst mezd zaznamenaly podle statistik pracovníci v odvětvích nemovitostí, vědecké a technické činnosti a zásobování vodou. Naopak nejmenšího nárůstu mzdy se v letošním roce dočkali pracovníci ve veřejné správě a obraně, povinném sociálním zabezpečení a ve vzdělávání.

Vybrané firmy naléhavě hledají kolegy do svých týmů

Zajímavost: Mediánová mzda vzrostla v letošním roce na 40 482 Kč. U mužů činil medián 42 893 Kč, u žen byl 37 824 Kč. Z dostupných statistik ČSÚ také vyplývá, že 80 % zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 21 349 Kč a 77 014 Kč.

Jak si stojí auto-moto pozice?

Pokud bychom výše uvedené informace porovnali s nabídkovými hrubými mzdami v inzerátech uvedených na našem webu, pak zjistíme, že „magickou“ hranici 45 000 Kč v současné době překračuje 2 147 inzerátů od 1 489 firem (informace platné k 13. 12. 2024 – pozn. redakce).

Při bližším prozkoumání zjistíme, že jde převážně o pozice pro řidiče (většinou je zde vyžadováno oprávnění C + E) a to nejen kamionů, náklaďáků, ale taky třeba cisteren. Tuhle nástupní mzdu ale některé firmy nabízejí také strojníkům nebo řidičům tahačů. Mezi nabídkami jsme narazili i na obdobně honorované inzeráty pro řidiče autobusů nebo zámečníky.

Nutno podotknout, že většina uveřejněných pozic byla spjata s větším mzdovým rozpětím (např. 40 až 60 tisíc Kč) a v inzerátech většinou nebylo pevně zakotveno, v jakých případech má potenciální uchazeč nárok na horní hranici inzerované mzdy.

Z našich dosavadních zkušeností tak vyplývá, že o mzdě musí pracovníci často vyjednávat během pracovního pohovoru, případně se jejich nabízená mzda odvíjí od dosaženého vzdělání, zkušeností a praxe v oboru. Závěrem zmíníme, že se stále bavíme o průměrné hrubé nabídkové mzdě. Reálný výdělek, který pracovníkovi dorazí na bankovní účet, je pochopitelně o dost nižší.

Zdroj info: Interní statistiky Portálu řidiče, ČSÚ.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články