PRÁCE 🧰

Jak připravit gumové těsnění na zimu a vyhnout se zbytečným problémům

16. 12. 2024 3 min. čtení diskuze (1) Tipy a rady Rádce motoristy Zimní sezóna

Že se o auto musí pravidelně a dostatečně pečovat, aby dlouho co nejlépe sloužilo, to je známá věc. Jak prodloužit životnost a zachovat kvalitu gumového těsnění, které v zimě extra trpí? 

Péče o gumové těsnění před zimou: Jak na ni a co hrozí při jejím zanedbání?

Gumové těsnění je jedna z těch věcí, které běžně nevnímáte, i když nakrásně jezdíte autem každý den. Tedy abychom to upřesnili – nevšímáte si ho do té doby, než je s ním něco špatně. To, že má svoje nejbáječnější časy za sebou, poznáte docela jednoduše. A lepší než výměna celého těsnění je samozřejmě prevence.

I když první mrazy už udeřily, nejspíš se ještě aspoň trochu oteplí, takže i opozdilci mezi námi dostanou šanci gumové těsnění opečovat, jak se sluší a patří, aby během zimy nedoznalo nějaké zásadnější újmy.

Jak poznat, že je s gumovým těsněním amen?

Díky gumovému těsnění do auta zvenčí netáhne. Takže když je poškozené, v zimě to rozhodně pocítíte ze všech ročních období nejvíc. Spolu se vzduchem se do interiéru dostane i špína a prach.

Kromě toho má i akustickou funkci. To znamená, že jeho zásluhou to v autě za jízdy nehučí jak v úlu a zvuky zvenčí jsou tlumené.

A nakonec to, co dokáže potrápit nejvíce – vlhkost. Té můžete mít s nefunkčním těsněním v autě tolik, že si s ní nebudete vědět rady. Mlžením skel to začne, postupně vám ale může auto začít „požírat“ plíseň a rez. Pak už toho k řešení moc není.

Co můžete pro těsnění na autě ještě letos udělat?

S poškozeným těsněním je problém. Pokud k němu ale u vás ještě nedošlo, nepromarněte šanci na ošetření, jakmile teploty vystoupají pár stupňů nad nulu.

Gumové těsnění potřebuje nepřimrzat. Však jste to určitě nejednou zažili sami – venku mrzne, přijdete k autu, taháte za (odemčené) dveře, ale ty se ani nehnou. Nakonec povolí a vy jste vyhráli. Jenže tímto stylem ne na dlouho.

Jak to tedy udělat, aby těsnění nepřimrzalo? Před každou zimou se vyplatí ho vyčistit a naimpregnovat. Můžete kvůli tomu svůj vůz svěřit profesionálům, ale běžnou péči zvládnete i sami. Na čištění a impregnaci se hodí speciální produkty, díky nimž těsnění dostane přesně to, co potřebuje.

Efektivní čištění provedete například univerzálním čističem (APC, all purpose cleaner) a hadříkem, na impregnaci si pak můžete vzít rovněž speciální přípravky (jako jsou nejrůznější spreje nebo oleje), ale bohatě postačí i technická vazelína. Nemusíte to s ní kdovíjak přehánět, ale nešetřete s ní, ať se guma poctivě „nacucá“. Při používání přípravků se vždy podívejte na přesný návod k použití a po čištění (před samotnou impregnací) těsnění vysušte.

Občas na těsnění koukněte. Vyplatí se to

Na těsnění nemusíte myslet jen těsně před zimou. Vůbec neuděláte chybu, když ho občas i během roku aspoň zběžně prohlédnete a zjistíte, jak na tom je. V případně trhlinek a oděrek ho hned pořádně promažte, jinak bude praskat dál a nakonec si ho můžete i utrhnout. A to už jsme zase na začátku tohoto článku…

Zdroj info: 100Detailing.cz, First Stop.cz, Namyti.cz.
Zdroj médií: Depositphotos.
[email protected], 17. 12. 2024 6:31, reagovat
Prosím Vás slečno/paní Malá co to zde radíte? Kdo Vám tyhle cca několik desetiletí stará moudra, co se týče gumového těsnění dveří poradil? Vždyť je to dávno jinak. Např. Škodovka v návodech na obsluhu svých aut píše, že těsnění dveří se ničím již nemá ošetřovat, neboť je již z výroby tzv. naimpregnováno. Dále, snad kromě té lithiové vazelíny ( u Vás asi ta technická) co radíte, tak všechny ostatní olejové přípravky, spreje narušují dlouhodobě strukturu jakékoliv gumy, pryže, takže jsou absolutně nevhodné. Kdysi se používal proti přimrzání těsnění glycerin, ale i ten není moc vhodný, právě i z důvodu ošetření těsnění již z výroby. Krátkodobě nějaký ten olejíček apod., může v mrazu zafungovat, z dlouhodobého hlediska si těsnění ním ničíte.

Podobné články