Split je pro Čechy populární destinací. Jenže kde tam zaparkovat auto a na kolik to vyjde?
Parking Split: Na kolik vás vyjde v roce 2024?
Články na téma správná příprava do Chorvatska:
- Problémy s autobaterií v Chorvatsku
- Jak dlouho trvá cesta do Chorvatska?
- Cesta do Chorvatska v noci vs. přes den
- Jak připravit auto na cestu do Chorvatska
- Třetí SPZ na nosič kol – je to opravdu nutnost?
- Co vzít s sebou do Chorvatska a jak se na cestu připravit?
- Na co si dát pozor cestou do Chorvatska autem
- Co nesmíte dovážet a vyvážet z Chorvatska
- Co se změnilo v Chorvatsku
- Cesta autem do Chorvatska a změny
- Co nezapomenout do Chorvatska?
- Volání z Chorvatska
- Parkování ve Splitu: Kde nechat vůz v letošním roce? - právě čtete
Obvyklá situace je, že rodinka vyrazí do Splitu autem a má parkování zaplacené současně s ubytováním. Buď tedy na parkovišti hotelovém, případně u pronajatého apartmánu. Jenže když chtějí jet do města, řeší, kde auto nechat. Podívali jsme se na to, kde je parking nejvýhodnější.
Drahé centrum
Jak už to tak bývá, čím blíže historickému centru, tím dražší je parkování. Pakliže si zajedete autem až přímo k promenádě, docela se prohnete. První hodinu parkování si tady cení na 4 eura (101 korun), každou další na 5 eur (126 korun).
Také čtěte
A ano, je to taková trochu turistická past, protože mimo sezónu je první hodina za daleko příznivější 2 eura (51 korun) a každá další za 3 eura (76 korun).
O pár kroků dál mnohem levněji
Pakliže jste ochotni zaparkovat 900 metrů od promenády, tedy asi 11 minut chůze, můžete dost ušetřit. Na ulici Bijankinijeva je parkoviště, kde jsou ceny mnohem příznivější.
Opět tu jsou zimní a letní ceny, nicméně přes léto tu můžete nechat auto za 1,5 eura (38 korun) na hodinu, mimo sezónu za 1 euro na hodinu (25 korun). To je velmi příznivá cena, v podstatě srovnatelná s parkováním poblíž centra v Praze.
Z druhé strany za stejnou cenu
Identická cenová politika je nastavena i z druhé strany centra. Je to zhruba 650 metrů, dělí vás tedy šest nebo sedm minut chůze od promenády. Na konci ulice Petra Zoranića je venkovní parking, kde můžete nechat auto. I v plné sezóně jsme tam neměli problém najít místo.
Jak platit?
Na většině parkovišť v Chorvatsku máte možnost uhradit parkování jak kartou, tak i mincemi. Vlastně jsme nenarazili na žádné, kde by kartou nebylo možné parkovné uhradit.
Při platbě kartou však pozor. Naprosto ideální je, mít kartu s eurovým účtem, případně využít služeb jako je Revolut nebo Wise. Pakliže zaplatíte kartou s korunovým účtem, převedou se prostředky dle kurz příjemce, který nikdy není tak výhodný. Zmíněný Revolut toto řeší velmi efektivně a částku automaticky odesílá v měně cílové, kterou převádí dle kurzu daleko výhodnějšího, než jaký poskytují banky.
Náš tip: Pakliže vyrážíte letos autem do Chorvatska, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění s dostatečnými limity. Na cestách vám bude krýt záda a můžete se na něj plně spolehnout. Pojistku můžete doplnit o rozšířené asistenční služby nebo krátkodobé pojištění domácnosti. Online sjednání nyní s 20 % slevou a dárkem v podobě e-booku.
Chcete na cestovním pojištění výrazně ušetřit? Pokud do zahraničí vyrážíte alespoň dvakrát během roku, vyplatí se přemýšlet o roční cestovní kartě.
Kalkulačka cestovního pojištění do Chorvatska
Zdroj médií: Depositphotos, redakce.