Nástrahy na cestě do Chorvatska

5. 7. 2022 3 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Cestování do zahraničí Cestování autem do Chorvatska

Do Chorvatska se každoročně vydávají desítky tisíc Čechů, kteří to mají už takříkajíc „najeté“. I zkušeného mazáka ale může leccos překvapit, protože některé věci se v posledních letech velmi často mění.

Nástrahy na cestě do Chorvatska

První a největší nástraha čeká už doma – na nic nezapomenout. Pakliže stejně jako já věříte ve svoji schopnost vyznat se i v chaosu, určitě už jste minimálně jednou kupovali třeba kabel k telefonu na benzínce. Mám jich doma asi šest, protože zpravidla ho z auta vyndám a pak zapomenu doma. Pro vás mám jednu radu, zkuste si napsat seznam věcí, které musíte mít s sebou. Nemusí tam být nutně vše, stačí jen ty kritické, které se nahrazují buď dost blbě, nebo velmi draho. Ručník a opalovací krém seženete za pár kaček všude, ale spoustu věcí ne. Něco vozím samozřejmě v autě a pro jistotu to jen před jízdou překontroluji. Můj seznam vypadá takhle:

  • Klíč na bezpečnostní šrouby na kolech
  • Rezerva – zkontrolovat tlak
  • Nabíječka na telefon + kabel
  • Pití
  • Pracovní rukavice
  • Olej

Bacha na koronáč!

Další potenciální problém bude představovat koronavir. Už několik dní v řadě rostou nejen v rámci České republiky čísla nakažených. Jednotlivé státy začnou dost možná zavádět opatření už v turistické sezóně a není tedy od věci se pro jistotu mrknout, jak to kde funguje a jestli už náhodou není potřeba test. Třeba v Rakousku musíte mít v MHD a obchodech stále roušky, což cestou do Chorvatska v květnu překvapilo nejen mě.

Blbejch padesát centů

Nejen roušky jsou v Rakousku tak trochu past. Podobně je to i s toaletami rychlého občerstvení. Přijdete do mekáče, chcete si umýt ruce a zjistíte, že pro vstup na toalety potřebujete padesáticent. Nemáte, tak jdete na benzínku, kde si koupíte žvýkačky a necháte si na desetieurovou bankovku vrátit v mincích. Použijete svůj pracně nabytý padesáticent pro vstup na toaletu, umyjete si ruce, objednáte jídlo, najíte se. Jenže pokud jste jako já, tak máte po burgeru a hranolkách umaštěné ruce, což byste rádi vyřešili jejich umytím na toaletě. A opět sháníte padesát centů…

Finta s dálniční známkou

Ono to vypadá, že Rakousko skoro až nemám rád, což není pravda, ale většina zákeřností se skutečně skrývá tam. Poslední, před kterou varuji, je dálniční známka. Tu si musíte koupit buď postaru na benzínce, jako nalepovací kupon, nebo online v digitální podobě. Jenže tam je problém s tím, že ji musíte koupit 18 dní dopředu, protože je tam zákonná lhůta na vrácení. Ale to jenom jestli si ji kupujete na soukromou osobu. Když si ji koupíte jako podnikatel (což reálně nikdy nikdo kontrolovat nebude), můžete si ji opatřit s okamžitou platností.

Dálniční známka

Ohlídejte si data

Poslední mé varování se týká smartphonu, respektive tarifu. S tím, jak se poslední měsíce rozmáhají ty datově neomezené, neřeší spousta lidí nějaké datové limity ani v zahraničí. Nicméně tam už to tak neomezené být nemusí a třeba sledováním filmů si můžete limit vyplácat relativně rychle. Pro příklad – mám neomezená data od O2, ale v zahraničí v rámci EU jenom 35 GB. Kdybych si to před odjezdem nezkontroloval online, nedozvím se to. Sichr je, informovat se před odjezdem u operátora, ať pak nejste nemile překvapeni.

Zdroj info: Zkušenosti autora.
Zdroj médií: Depositphotos, Jakub Mokříš.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?