Kuna v motoru - jak se jí bránit a co hrozí?

9. 9. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Zaparkovaným autům hrozí nejrůznější nebezpečí. Krom vandalismu jsou to i přírodní pohromy, což je pojem, pod kterým si představíme asi nejčastěji kroupy nebo povodně. I za bezvadného počasí se ale může příroda dostat pod kapotu a nadělat solidní škodu.

Taková kuna skalní se člověka moc nebojí a je zvyklá se pohybovat v jeho blízkosti. Nebojí se rdousit v noci slepice a překvapivě jí chutnají i izolace kabelů v motorovém prostoru u některých značek aut. Dnes už se takto exponované materiály vyvíjejí i s ohledem na to, aby právě kunám moc nechutnaly, ale jestli se to daří, o tom by se dalo polemizovat. Proto není od věci se těmto živočichům aktivně bránit. Způsobů je několik.

Spreje

Na trhu je celá řada nejrůznějších sprejů, které po nanesení většinou kunám nelibě páchnou, případně nechutnají. Tady neexistuje univerzální rada, kvalita se liší výrobek od výrobku. Pozor, toto řešení rovněž může tak trochu "zavánět" až do interiéru. Nevýhodou je, že po čase chemie vyprchá a je třeba ho aplikovat znovu. Někteří výrobci toto doporučují každý týden, u jiných stačí jednou za čtvrt roku. Zde doporučujeme vyzkoušet více značek, případně je kombinovat.

Elektronická plašička

Trochu dražší řešení, ale někteří majitelé aut na něj nedají dopustit. Zapojení je realizováno buď pomocí autobaterie nebo z vlastního zdroje plašičky. Pokud už budete toto zařízení kupovat, chtějte kousek, který mění tón a intenzitu. Vydávaný ultrazvuk vnímat nebudete, ale kuna ho bezpečně uslyší už z dálky. Na měnící se tón si navíc jen tak nezvykne a teplý motor najednou nebude takové lákadlo.

Samodomo

Na fórech se často objevují rady, které doporučují zavěsit do motorového prostoru ponožku naplněnou vlasy, psí srstí nebo dokonce exkrementy. Pokud to funguje, v pořádku, je ale potřeba počítat, že nelibý zápach, který při navlhnutí a následném schnutí taková naplněná ponožka vydává, se částečně prostřednictvím ventilace přenese i dovnitř vozu. Což se nám popravdě nezdá jako úplná výhra. Trendem posledních let je pak zavěšení takových těch kuliček v plastu, určených do záchodové mísy. A podle ohlasů motoristů, kteří to zkusili, je účinnost tohoto řešení poměrně vysoká.

Zdroj médií: pxhere
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?