Měli jste pivo? Pak nesedejte za volant aneb Jaké sankce hrozí

21. 4. 2020 3 min. čtení Aktuality

Co Čech to pivař. Ostatně dle statistik náš národ nadměrně holduje alkoholu. Bohužel najdou se mezi námi i jedinci, kteří rádi usedají za volant vozu, přestože před tím požili alkohol. Následky jsou jasné. Za loňský rok se stalo zhruba 3 000 nehod, jejichž viníkem byl právě alkohol. Zbytečně pak zemřelo pět desítek lidí.

Někteří řidiči si myslí, že jim jedno pivo nic neudělá, avšak opak je pravdou. Už při čtvrt promile alkoholu v krvi se začnou měnit reakce na řízení. Řidič může být unavený a může působit apaticky. Na druhou stranu může alkohol způsobovat zbytečnou agresi a přeceňování svých řidičských schopností. Těžká noha na plynu není výjimkou.

Čím více promile člověk v krvi má, tím více se reakce zhoršují. Není ani vyjímkou tzv. tunelové vidění, kdy se řidič soustředí jen na jeden bod, ale celé okolí je rozostřené až zatmavené. Vzpomeňte si, jak jste se cítili, když jste se opili na diskotéce. Teď si představte, že byste v takovém stavu měli řídit. Nemyslitelné, přesto se to na našich silnicích děje.

Pokud dojde na scénář, že jako opilý za volantem zaviníte nehodu, je to problém. Menší pokud jste při nehodě nikoho nezranili. I tak se nevyhnete následkům, které vás přijdou draho. V tomto případě, pokud máte sjednané pojištění, za vás pojišťovna nezaplatí ani korunu, protože alkohol v krvi řidiče při nehodě je jednou z výluk ve smlouvě. To samé se týká návykových látek. Pojišťovna sice poškozenému peníze vyplatí, ale po vás je bude vymáhat.

Sankce

Prakticky vždy se můžete rozloučit se svým řidičským oprávněním. Jako nejméně závažné se jeví řízení pod vlivem do 0,3 promile alkoholu. Sice nedostanete body, ale věc je vyřizována ve správním řízení. Hrozí pokuta 2 500 až 20 000 korun a také zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců. Správní orgán také přihlíží k minulosti řidiče.

Při překročení hranice nad 0,3 promile vás čeká podobný scénář, avšak tentokrát se vám na bodové konto přičte 7 bodů. V tomto případě se téměř vždy přistupuje k vyšším sankcím, přestože se také hledí na trestnou minulost jedince.

Nejhorší stupeň je, pokud má řidič v krvi více jak jedno promile alkoholu. Ostatně od tohoto momentu se také jedná o trestný čin, nikoli už jen o přestupek. Zde lze očekává 7 bodů, pokutu ve výši 20 až 50 tisíc korun a také zákaz řízení na jeden až dva roky.

Pozor byste si měli dát při odmítnutí testu na alkohol nebo návykové látky. Můžete si totiž zadělat na velký problém - byť nechtíc. Pokud tedy budete policistou vyzváni k podstoupení tohoto testu, ve svém zájmu byste jej měli podstoupit. Ostatně, kdo nic nepil, nemá důvod se čeho bát. V opačném případě vám hrozí přičtění 7 bodů, pokuta ve správním řízení až 50 tisíc korun a zákaz řízení na dva roky.

Příště si raději po oslavě zavolejte taxi, než abyste riskovali jeden z výše popsaných bodů. Pokud by se stalo, že byste přišli o řidičský průkaz v důsledku alkoholu v krvi, nezapomeňte, že v tomto případě nesmíte už řídit. Pokud by vás zastavila policejní hlídka a prokázalo se, že máte zákaz řízení, pak vám hrozí nepříjemné problémy a další sankce.

Zdroj médií: Pixabay

Podobné články