Měli jste pivo? Pak nesedejte za volant aneb Jaké sankce hrozí

21. 4. 2020 5 min. čtení Aktuality

Co Čech to pivař a nebo vinař? Ostatně dle statistik český národ nadměrně holduje alkoholu. Bohužel mez iřidiči se najdou i jedinci, kteří rádi usedají za volant vozu a nejsou střízliví. Následky jsou jasné. Za loňský rok se stalo zhruba 3 000 nehod, jejichž viníkem byl právě alkohol. Zbytečně při takových nehodách zemřeli lidé.

Ačkoli si lidé myslí, že jedno pivo nic neudělá, opak je pravdou. I po jednom pivu se mění reakce v řízení, ač si to člověk možná nepřipouští. Mnohdy řidič začne působit apaticky. Nutno také podotknout, že každý člověk má jiné spalování. Někdo je opilý už po dvou sklenička a někdo má výdrž jak slon. Je třeba si také uvědomit, že alkohol může způsobovat zbytečnou agresi a přeceňování svých řidičských schopností. Těžká noha na plynu není výjimkou.

Čím více promile člověk v krvi má, tím více se reakce zhoršují. Ani kocovina není výhra, se kterou byste měli riskovat a sedat za volanet. Čím víc je člověk unavený, tím hůře vidí a soustředí se. Vzpomeňte si, jak jste se cítili, když jste se opilí na diskotéce. Teď si představte, že byste v takovém stavu měli řídit. Zdá se vám to jako nesmysl? Přitom se tak bohužel stále děje.

Alkohol testery v nabídkách e-shopů

Sankce

Prakticky vždy se můžete rozloučit se svým řidičským oprávněním. Jako nejméně závažné se jeví řízení pod vlivem do 0,3 promile alkoholu. Sice nedostanete body, ale věc je vyřizována ve správním řízení. Hrozí pokuta 2 500 až 20 000 korun a také zákaz řízení na šest až dvanáct měsíců. Správní orgán také přihlíží k minulosti řidiče. Chybovat může každý, a proto pokud máte čistý rejstřík, pak lze očekávat schovívavější trest.

Při překročení hranice nad 0,3 promile vás čeká podobný scénář, avšak tentokrát se vám na bodové konto přičte 7 bodů. V tomto případě se téměř vždy přistupuje k vyšším sankcím, přestože se také hledí na trestnou minulost jedince. Nejhorší stupeň je, pokud má řidič v krvi více jak jedno promile alkoholu. Ostatně od tohoto momentu se také jedná o trestný čin, nikoli už jen o přestupek. Lze očekává 7 bodů, pokutu ve výši 20 až 50 tisíc korun a také zákaz řízení na jeden až dva roky.

Pozor byste si měli dát při odmítnutí testu na alkohol nebo návykové látky. Můžete si totiž zadělat na velký problém - byť nechtíc. Pokud tedy budete policistou vyzváni k podstoupení tohoto testu, ve svém zájmu byste jej měli podstoupit. Ostatně, kdo nic nepil, nemá důvod se bát. V opačném případě vám hrozí přičtění 7 bodů, pokuta ve správním řízení až 50 tisíc korun a zákaz řízení na dva roky. Připočteme-li k tomu, že se následně zjistí, že jste požili alkohol, je to situace, ze které se budete velmi špatně dostávat.

Ani jedno pivo za volantem za to nestojí. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. Pokud jste řidič, tak na oslavě si raději dejte nealko pivo, nebo si zavolejte taxi, které vás v pohodě dopraví domů. Nic nestojí za to, aby člověk musel riskovat.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články