Jaké vybrat brýle pro řidiče

16. 3. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Vybíraní dioptrických brýlí je vždycky velký oříšek. Jaké brýle však vybrat profesionálním řidičům nebo lidem, kteří často řídí v noci?

Jaké vybrat brýle pro řidiče

V dnešní době existuje mnoho filtrů na dioptrické brýle, které vám mohou ještě více zjasnit a vylepšit obraz, který vidíte. Profesionálním řidičům však jde především o to, aby viděli dobře v noci. V době, kdy většina aut má bílá LED světla jsou řidiči mnohem více a nepříjemně oslňování, než v případě žlutých obyčejných světel. 

Obecně je dáno, že až 95 % veškerých informací je vnímáno právě očima. V případě snížení ostrosti vašeho zraku, je důležité tento fakt nepodceňovat a neodkladně si zajistit dioptrické brýle. Nedostatek zrakové ostrosti může výrazně prodloužit reakční dobu, když se vyskytnou nebezpeční situace. 

Brýle pro jízdu v noci

Naštěstí existují brýle, které snižují intenzitu oslnění díky antireflexní povrchové úpravě čoček. Dále taktéž odborníci doporučují v noci jezdit s brýlemi, které mají odstíny do žluté. Díky žlutému zbarvení vás bílá LED světla protijedoucích aut nebudou tolik oslňovat, barvy se nebudou tolik zkreslovat a zvýší se kontrast. Ve dne je vhodné nosit brýle se zbarvením do hnědé či šedé. V případě vjezdu do tmavších oblastí (lesy, tunely) je dobré brýle sundat. Náhlý přechod do stínu může způsobit chvilkovou dezorientaci, jelikož se čočky musí na tmavé prostředí přizpůsobit.

Brýle na řízení

Důležitým faktorem, podle čeho vybírat brýle je velikost čoček a šířka obrub. Je zásadní, aby brýle neměly výrazně široký rámeček, aby nebylo omezeno boční zorné pole. Dále přes malé čočky bude vaše zorné pole menší. Při vybírání brýlí na řízení je vhodné vybírat brýle velké s tenkými, či žádnými rámečky. Poté je taktéž důležité přemýšlet dopředu, při dopravních nehodách bylo již nespočet případů, kdy při nárazu do čelního skla úlomky brýlí poškodily řidiči tvář. Je nutné vybírat brýle, které budou odolné a v případě nehody vám nezpůsobí větší zranění. 

Zdroj médií: freepik
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?