Správné chování v zúžených úsecích na dálnici vám ušetří čas

21. 5. 2020 3 min. čtení Tipy a rady

Dálnice nemají bohužel neomezenou životnost, a tak se v určitých letech musí opravovat. Nejhůře je na tom asi tuzemská dálnice D1, která nezažila zatím rok, kdy by na ní nebylo dopravní omezení. Lze tedy očekávat, že si v zúžených úsecích řidiči počkají i několik desítek minut a budou se tvořit dlouhé kolony. Přestože se to řidičům možná nezdá, dopravní obtíže na cestách lze zmírnit, řádným dodržováním jednoduchých pravidel.

Jak každý ví, vždy když je někde zúžený pruh a opravuje se vozovka, přináší to s sebou i snížení rychlosti v daném úseku - většinou se jedná o postupné snižování (100 - 80 - 60). Na těchto úsecích si dávejte pozor, protože nezřídkakdy se stává, že právě v nich je měřena povolená rychlost. Tak nohu z plynu, ať se vyhnete nežádoucí pokutě.

Pokud trasu často nejezdíte, je vhodné se dopředu informovat, zdali na vámi zvoleném úseku dálnice zrovna neprobíhá oprava. Pak je třeba vyjet s dostatečnou rezervou a nebo zvolit alternativní cestu - tedy objízdnou trasu.

Jestliže objízdná trasa nepřipadá v úvahu, pak pozorně sledujte své okolí a zejména dopravní značky, které budou upravovat rychlost. Vhodné je se podle nich řídit, protože když se tak nestane, budete muset výrazně zpomalovat později, čímž zbrzdíte celou kolonu aut za vámi. Řidiči za vámi budou muset nuceně brzdit, a proto se tak často v Praze setkáváme v odpoledních špičkách se stojícími kolonami.

Za zmíňku stojí si připomenout i pravidlo zipování, které mnoho řidičů - někdy až záměrně - ignoruje. Pokud budete dobře vy i ostatní řidiči tzv. zipovat, pak máte zaručeno, že v koloně nestrávíte dlouhou dobu. Zipování se uplatňuje při jízdě v souběžných pruzích. Řidiči z těchto pruhů umožní řidičům z předjíždějícího pruhu dostat se do toho jejich, a to s pravidlem, kdy se auta budou střídat po jednom.

Často se ale stává, že řidiči jedoucí v průběžném pruhu mají problém pustit řidiče z přípojovacího pruhu, protože jsou názoru, že když oni si museli vystát frontu, tak druhý řidič taky. Není výjimkou ani to, že se do místa pro puštěné vozidlo zařadí téměř okamžitě i druhé vozidlo, které by se správně mělo zařadit až za vaše auto. Zdali se někdy řidiči naučí správně zipovat, je téměř nezodpověditelnou otázkou.

Když se dostanete do oblasti opravovaného úseku, měli byste mít také jasno, ve kterém pruhu pojedete. Ten levý bývá zúžený pouze na 2,2 metru. Pokud tedy máte větší automobil, nebo si nejste jistí, že byste se do takového pruhu vešli, pak raději zůstaňte vpravo a nepokoušejte se ani předjíždět auto před sebou. Prostoru, kam uhýbat, není moc.

Během průjezdu opravovaného úseku se pozorně věnujte řízení a držte si dvou vteřinový odstup od ostatních automobilů. Jakmile totiž způsobíte nehodu v takovém úseku, zastavíte tím zákonitě celý provoz a kolona na několik hodin je rázem na světě. Proto více jak po pracujících dělnících se dívejte před sebe a hlídejte si zrcátka. Vozidla před vámi mohou znenadání přibrzdit, a tak buďte v pozoru včas reagovat.

Nezapomeňte také na to, že je třeba sledovat jak svislé značky, tak ty vodorovné. Stejně tak žluté nebo oranžové značky mají přednost před čárami bílé značky.

Zdroj médií: Pixabay

Podobné články