Jaká je minimální hloubka dezénu zimních pneumatik?

23. 1. 2021 5 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat pneu Pneumatiky a zákon

Sezóna zimních plášťů je v plném proudu. Jak ale poznat, že je čas na jejich výměnu? A jak změřit hloubku vzorku?

Hloubka dezénu zimních pneumatik

Články na téma zimní pneumatiky:

 1. Zimní pneumatiky a zákon
 2. Má smysl šetřit na zimních pneumatikách?
 3. Jak poznat zimní pneumatiky
 4. Test zimních pneumatik 2020
 5. Test zimních pneumatik 2019
 6. Test zimních pneumatik 205/55 R16
 7. Test zimních pneumatik 195/65 R15
 8. Test zimních pneumatik 185/65 R15
 9. Hloubka dezénu zimních pneumatik - právě čtete
 10. Smí se používat zimní pneumatiky v létě v Německu
 11. Fungují zimní pneumatiky v létě?
 12. Testy zimních pneu 2021 - již brzy
 13. Nejlepší zimní pneumatiky - již brzy
 14. Testy zimních pneumatik 2018 - již brzy
 15. Levné zimní pneumatiky - již brzy
 16. Nejlevnější zimní pneumatiky - již brzy

Zákon předepisuje u zimních plášťů minimální hloubku vzorku 4 milimetry. Rozdíl oproti povinné minimální hloubce vzorku letního (1,6 mm), je tak velký proto, že zimní pneumatiky fungují poměrně jinak. Vzorek je hrubší, drážky širší a hlubší, navíc plášť je opatřen jemnými lamelami. Ty odvádějí vodu a zachytává se do nich sníh, což zlepšuje trakci. Čím je ale u zimních pneumatik nižší vzorek, tím hůře fungují. To je samozřejmě platné i pro letní pláště, ale ty většinu času jezdí po suché silnici, v zimě se v některých oblastech jezdí delší dobu po vozovce pokryté uježděným sněhem.

Dalším faktorem je složení směsi. Ta je u zimních pneumatik měkčí, aby si zachovala pružnost i za nízkých teplot. I na suchém, ale promrzlém asfaltu tak dochází k tření dostatečnému pro dobrou ovladatelnost automobilu.

Nejlevnější zimní pneu na internetu

Jak změřit hloubku dezénu zimní pneumatiky

Jenže jak hloubku vzorku změřit? Ať to budete dělat jakkoliv, tak máme skvělou fintu - vytočte si nejdříve kola na jednu nebo druhou stranu, ať se dostanou z podběhů, půjde to lépe. Poté hledejte barevné čtverečky, které budou někde uprostřed běhounu pneumatiky. Pokud je jejich horní ploška pod úrovní dezénu, je vše v pořádku, ve chvíli, kdy se dostane do roviny se vzorkem, je čas na výměnu.

Oblíbené je také měření pomocí padesátikoruny. Vezměte minci a postavte ji na hranu do vzorku. Její vnější okraj má 4 milimetry, pokud je tedy vidět, je plášť opět zralý na výměnu. Samozřejmě, nejlepší je měřit podle posuvného měřidla nebo také speciální měrkou, protože se člověk dozví přesnou hodnotu a je tak schopen odhadnout, jak dlouho ještě pneumatika vydrží.

Pokud budete jezdit s nevyhovujícím vzorkem, existuje vysoká pravděpodobnost, že za to pokutu nedostanete, pokud na sebe nebude nijak zvlášť policii upozorňovat. Problém může nastat v okamžiku, kdy dojde k nějaké krizové situaci. Nejen, že vůz nebude mít na sněhu optimální trakci, ale v případě karambolu se bude pojišťovna dost možná pídit po tom, jestli auto splňovalo veškeré technické předpisy a náležitosti. Sjeté zimní pneumatiky budou perfektním argumentem pro krácení plnění a při určování viníka to může taky zásadně přitížit.

Zdroj médií: Pxhere
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?