Jak zvednout auto heverem a správně jej používat

30. 10. 2020 4 min. čtení Tipy a rady

Pokud kupujete nové ojeté auto, rozhodně si zkontrolujte stav zvedacích bodů a umístění náhradního, či rezervního kola. Ušetří vám to mnoho starostí.

Jak zvednout auto heverem a jak hever (zvedák) správně jej používat

Články na téma přezouvání:

  1. Jak vybrat kompresor na pneumatiky?
  2. Druhy a rozdíly zvedáků pro přezutí
  3. Jak dlouho trvá přezutí pneumatik
  4. Jak zvednout auto heverem a správně jej používat - právě čtete

Kam umístit hever

Při případném defektu je důležité, abyste zvedák (hever) umístili na místo k tomu určené. Takzvaný zvedací bod je místo, které určil sám výrobce, pokud zvedák umístíte jinam, můžete si své vozidlo poškodit a oprava se vám výrazně prodraží.

Zvedací body bývají většinou na zpevněném lemu na spojnici prahu a podlahy. Pokud si však nejste jistí, kde na vašem autě je zvedací bod, podložte hever alespoň prknem, které tuto sílu trochu rozloží.

Hevery pro přezutí v nabídkách e-shopů

Jak zvednout auto heverem a správně jej používat

Zvedání auta heverem je hračka

Pokud budete na autě měnit kolo, které se nějakým způsobem porušilo, někteří odborníci doporučují auto zabrzdit (nejlépe uděláte, když kola, která jsou na zemi podložíte navíc ještě klínem). Poté povolte šrouby na kole, auto zvedákem zvedněte, vyšroubujete šrouby, kolo s defektem sundejte a nasaďte rezervu. Šrouby na kole postupně do kříže utahujte. Nakonec můžete zkontrolovat ještě tlak v pneumatice. Na rezervním kole, které má jakoukoliv odlišnost od ostatních kol na vašem autě, můžete jet maximálně 80 km/h. Kolo slouží pouze na dojetí do servisu.

Jak zvednout auto heverem a správně jej používat

Jak funguje hever?

Nůžkový hever funguje na principu šroubu a matice. Otáčením kliky se otáčí matice, která vysunuje zvedací plošinu. Jedná se prakticky o převod, který "tíhu auta" výrazně sníží. 

Zdroj médií: unsplash.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články