Jak vybrat měnič napětí do auta, karavanu či obytňáku

8. 5. 2021 9 min. čtení Tipy a rady

Na cestách se může hodit, když je možnost napájet nějaký spotřebič z baterie vozu. Jenomže ne všechna auta mají 230V zásuvku, takže je třeba sáhnout po měniči napětí.

Jak vybrat měnič napětí do auta

Měnič napětí do auta nebo karavanu má za úkol změnit vlastnosti elektrického napětí poskytovaného palubní sítí vozu tak, aby bylo možné napájet spotřebiče, které běžně připojujeme do zásuvek v domácnostech. Mění tedy stejnosměrný proud (12 VDC) na střídavý (230 VAC).

Levnější varianta

Při výběru měniče je dobré zvážit několik faktorů. Tím nejzásadnějším je, jaký druh elektroniky budete skrze měnič napájet a jak často tak budete činit. Bude-li to jednou za čas, třeba na dovolenou a pro spíše odporové zátěže (topná tělesa, svítidla, nabíječky, napájecí adaptéry laptopů...) můžete s klidem zvolit levnější variantu s modifikovaným sinusovým průběhem.

Levné měniče napětí pro automobily v nabídkách e-shopů

To znamená, že průběh výstupního proudu není krásná, čistá, hladká sinusoida, ale je více skokový. Na to jsou citlivé třeba mikrovlnné trouby, kterým dlouhodobý provoz s tímto měničem neprospívá. Cenově se lze dostat i hluboko pod tisícovku.

Dražší varianta

Lepším řešením je sáhnout po sice dražší, ale zároveň i univerzálnější možnosti, kterou je měnič se sinusovým průběhem výstupního proudu. Na tom lze provozovat prakticky cokoliv. Od počítačů, svítidel, přes elektromotory, až po třeba ledničky. Zde už si malinko připlatíte a dostáváme se na cenu kolem dvou tisíc korun.

Vyšší výkon není vše

Kritériem výběru by měl být i výkon. Snadno se tu dá sklouznout ke koupi měniče, který zkrátka "utáhne všechno", tedy s výstupním výkonem třeba 2500 W. Jenže chyba lávky. On totiž měnič napětí má určité ztráty sám o sobě, většinou zhruba 5-10 %, podle kvality provedení. Snadno tak může dojít k situaci, kdy baterku vycucne sám měnič, za kterým bude zapojena třeba jen nabíječka na telefon.

Výkonné profi měniče napětí pro automobily a karavany

Navíc palubní zásuvka autozapalovače zvládne jen 8 A, a to se bavíme o těch kvalitních. Měniče s vyšším výkonem se tak připojují přímo na autobaterii. Vždy je tak nutné zvážit, jaký výkon vlastně potřebujete a podle toho měnič vybírat.

Potřebujete ho?

Jelikož samotný měnič napětí není úplně laciná záležitost, jeho provozování není vždy zcela efektivní a má i své limity (například kompresor mrazáku nebo lednice vyžaduje k rozběhu klidně šestinásobek výkonu, což ne každý měnič utáhne). Energie spotřebovaná zařízením se musí někde vzít, takže motor bude mít vyšší spotřebu (možná i dost znatelně), eventuálně bude nutné mít nastartováno i při parkování, aby nehrozilo úplné vybití akumulátoru.

Často je nejlepším řešením koupit třeba lednici na 12 V a k tomu napájecí adaptér laptopu do autozásuvky a je vystaráno. Je to vždy lepší a efektivnější řešení, pokud nepotřebujete napájet širší paletu elektrických zařízení.

Zdroj médií: Depositphotos
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?