Jak utlumit výfuk na vozidle

1. 6. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Decentně laděný výfuk na motorce, či na sportovním autě, může být příjemným ozvláštněním dne. Avšak u sousedů, kteří tento zvuk musí každé ráno poslouchat, to úspěch mít nebude. Jak lze utlumit výfuk na vašem automobilu či motorce

Čím a jak utlumit výfuk automobilu nebo motocyklu

Články na téma výfuk automobilu:

  1. Výfuk auta: má smysl kupovat laděný? A jak vylepšit výkon motoru?
  2. Jak utlumit výfuk - právě čtete
  3. Čištění koncovky výfuku: Jak na to?

Rezonátory, straight pipe, laďáky

Hlasitý výfuk je vlhkým snem většiny začínajících mladých řidičů. V dávných letech se ze starých Felicií a Favoritů jednoduše odřezal výfuk, či katalyzátor a auto mělo téměř okamžitě hned hlasitý projev. Dokonce se vyráběl i podomácku dělaný "straight pipe", což je holá trubka vedená již od svodů vozidla. Kvůli této proceduře měla auta sice zvuk, ale ztratila mnoho výkonu. Postupně se začaly vyrábět rezonátory na koncový díl výfuku a speciální laděné výfuky pro skoro každý typ vozu. V dobách prvního tuningu měly takzvané laďáky velký úspěch, dnes se však od hlasitých výfuků výrazně odstupuje, nejen kvůli okolí, ale hlavně kvůli STK.

Hlasitá plechovka

Tento trend však nezískal úspěch u většiny policajtů, sousedů v okolních domech a panelácích a ani u techniků na stanicích technické kontroly. Často tyto podomácku vyráběné hlasité výfuky neměly homologaci, nebo vozy následně neprošly emisemi. Hlasitý výfuk opravdu není nic příjemného nejen pro okolí, ale i pro vaše uši po dlouhé cestě. Hlasitý výfuk může způsobit nepříjemné bolesti hlavy, či dokonce až nevratnou ztrátu sluchu. Decentně laděný sportovní výfuk u pořádných aut má určitý smysl, ale na starých plechovkách to žádný úspěch není.

Výměna hlasitého výfuku za nový

Pokud jste koupili vůz s děravým výfukem, rezonátorem, či holou trubkou a chcete tento zvuk utlumit, není nic jednoduššího než tento kus vyměnit za originální díl, který se na autech vyskytoval. Tento díl je možné sehnat buď na vrakovišti, či ve specializovaných obchodech, Následná výměna je pak jednoduchá, Stačí starý koncový výfuk demontovat ze všech držáků a z trubky výfuku. Lze použít i větší síly a koncový díl jednoduše odřezat. Nový díl se pak nasune na uřezanou část, stáhne se výfukovou sponou, nanese se na ni speciální těsnící výfuková pasta, upevní se do všech držáků a můžete s tichým autem okamžitě vyjet. Je možné taktéž dokoupit takzvaný tlumič do výfuku za pár stovek, který se do výfuku jednoduše nainstaluje. Dalším možným způsobem, jak utišit výfuk, je nainstalování užšího průměru trubky na výfuk

Zdroj médií: freepik
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články