Jak snadno rozpoznat maskovaná policejní auta

27. 9. 2022 2 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

České dálnice a silnice nižších tříd jsou obsazeny nejčastěji flotilou policejních superbů, passatů i audin. Tyto auta mají své specifické vlastnosti oproti běžným vozům, které snadno prozradí, že se jedná právě o policejní automobil a vy máte malér.

Stačí překročit rychlost nebo udělat jiný dopravní přestupek, do té doby neznámé auto se na vás nenápadně nalepí a ve vhodné chvíli předjede. Teď už z toho nevyváznete. Jakmile se spustí houkačka a začne blikat červená stopka, patrně jste něco porušili zákon.

Jak rozpoznat neoznačená policejní auta

Rozpoznat policejní vozidla od těch běžných nemusí být v dnešní době vůbec lehké, ale jde to. Účelem článku ale není navádět k porušování dopravních předpisů, ba naopak. Občas se dostanete do problému, aniž byste věděli jak nebo proč. Auta jsou tedy neoznačená, bez výrazných prvků na karoserii, aby působila co nejméně okatě a zapadla do běžného provozu. Jsou vybavena vším, co potřebují. Například mají záznamové a měřící zařízení, vysílačku a také skryté majáky. Barva těchto vozidel je všední - většinou černá, tmavě modrá nebo bílá. Potřebují splynout s davem, nikoliv vynikat.

Dlouhá anténa, přídavné svítilny, autokamera

Jak je tedy poznat, když jsou tak dokonale maskovaná? Přeci jen samotného radaru si nevšimnete, čeho byste si ale mohli všimnout, je nepřirozeně dlouhá anténa - pozor ale u moderních vozů už není. Také koukejte, jestli neuvidíte dvě přídavné svítilny ve spodní části nárazníku. Pokud jsou dobré světelné podmínky, můžete spatřit i kameru uprostřed za čelním sklem. Pro dobré oko jsou docela dobře viditelné policejní majáky ve vrchní části skla pátých dveří.

Pozor na rychlostní limity

Pozor byste si měli dávat tedy i na vaši rychlost, neboť je známo, že policejní vozy měří rychlost i za jízdy. Tedy ne jen, když jejich auto stojí. Průměrnou rychlost dokáží změřit u odjíždějících i přijíždějících vozů. Pokud tedy jedete nad rychlostním limitem, snažte se spíše zpomalit než zrychlit, pokud takové auto zaregistrujete na dálnici.

Chování a styl jízdy policejního auta

Co vám také prozradí, že se před nebo za vámi objevil policejní vůz, je jeho chování a styl jízdy - jako šelmy. Číhá a sleduje pozorně své okolí. Většinou se po silnicích pohybují rychlostí 80 km/h až 100 km/h v pravém pruhu. Rádi se schovávají za kamiony, kde jsou těžko vidět. Umí také rozpoznávat registrační značky, které vyhledávají v systému a kontrolují jestli auto není náhodou kradené. Na závěr jedna malá rada. Nikdy se jim nesnažte ujet. Snadno vás doženou a mohli byste mít zaděláno na mnohem větší problém, než kdybyste zastavili hned.

Zdroj médií: Depositphotos.
Pavel Táborský

Autor článku
Pavel je člověk, který má rád moderní technologie a přesně i taková auta. Když má volnou chvíli jezdí na různé automobilové srazy a jeho druhým domovem jsou závodní okruhy. 

Podobné články