Extrémní typy řidičů, které není radno na silnicích podceňovat

29. 3. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

V běžném životě byste o sobě řekli, že jste mírumilovní, ale jakmile sednete za volant, situace se dramaticky mění? Stává se z vás neřízená střela. Nejste v tom sami. Stačí, aby nějaký řidič před vámi udělal chybu a vaše trpělivost je fuč. Existují ale i extrémní typy lidí, které byste na svých cestách nechtěli potkat.

Řidiče můžeme možná tak trochu rozdělit do pěti základních skupin dle chování na silnicích. Najdete se v některé z nich?

Agresor

Jak jej poznáte? Jezdí dost agresivně a jeho chování je nevypočitatelné. Takoví řidiči mívají velké ego a mají potřebu každému něco dokazovat. Pokora jim nic neříká. Většinou ho potkáte při předjíždění přes plnou čáru nebo se vám bude lepit na zadek - s náznakem toho, že máte jet rychleji než je povolená rychlost. Pokud se proti němu vzbouříte, následuje tvrdá odplata. Vytlačování z pruhu nebo nadávky. Pravidla jdou mimo něj. Takoví řidiči často nemají daleko od rány, dají se totiž velmi snadno vytočit a vidí hned rudě.

Sváteční řidič

Naprostý opak od agresora. Auto má schované v garáži, kde čeká na svou chvíli. Je perfektně naleštěné jako by mělo jít na automobilovou přehlídku. Problém je, že tento řidič netráví moc času na silnicích. Jeden by neřekl, kolik silničních pravidel se za dobu, co tento řidič vyjel naposledy, změnilo. Často se takový řidič odmítá přizpůsobit a adaptovat se. Způsob jízdy bývá stejný za každých podmínek a počasí. Pokud se stane nějaká nehoda, svaluje vinu na druhé.

Frajer

Další extrém. S takovým se jistě už setkal nejeden z nás. Rychlost je jeho druhé jméno, a to zejména ve městě. Červená na semaforu mu také nic neříká, hlavně když může riskovat a ukázat se před svou partnerkou. Naneštěstí hazardní jízda ne vždy končí dobře. Stačí si vzpomenout na tragické automobilové nehody mladých fotbalistů v rychlých sportovních vozech, kteří také zrovna na ukazatel rychlosti nehleděli. Jsou to králové silnic, kteří si myslí, že jsou nedotknutelní, avšak v krizových situacích často zmatkují.

Slušňák

Jsou to většinou zkušení a laskaví řidiči. Vždy pustí chodce přes přechod. Na semaforu zastavují na oranžovou a bývají tolerantní k ostatním řidičům. Nikdy nezapomenou zapnout blinkr, uvolnit místo v koloně a nebo mít všechny doklady v pořádku. Dodržují také dopravní předpisy. Váží si řidičů jako jsou oni sami. Málokdy je něco vykolejí z rovnováhy, tak aby museli propadnout nezvladatelné agresi.

Vybržďovač

O takových řidičích se většinou zmiňují noviny. Velmi nevyzpytatelný člověk. Své špatné chování si uvědomuje, a tak svým chováním ohrožuje ostatní řidiče. Při své vědomé činnosti vybržďuje ostatní. Předjede je a z ničeho nic prudce brzdí. Buď to nemá v hlavě v pořádku nebo se snaží potrestat společnost za něco, co se mu nelíbí. Řidič za ním možná zareaguje včas, avšak ten další už nemusí a problém je na světě. Vybržďovací hrdina samozřejmě hned odjede a zmizí v dáli.

Zdroj médií: Pixabay

Podobné články