Druhy markýz ke karavanu (a kdy se vám budou hodit)

25. 6. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Markýzu ke karavanu nebo obytnému vozu doceníte nejen v případě deště, ale i při slunečném prostředí, kdy vám dopřeje vlastní stín. Vybírat můžete z několika různých druhů.

Druhy markýz ke karavanu (a kdy se vám budou hodit)

Články na téma příslušenství pro karavany a obytné vozy:

  1. Jak vybrat měnič napětí do auta
  2. Druhy markýz ke karavanu (a kdy se vám budou hodit) - právě čtete
  3. Jak a čím vybavit karavan/obytňák
  4. Druhy předstanů ke karavanu (a kdy se vám budou hodit)
  5. Jak funguje chemické WC
  6. Jak vybrat autochladničku

Kazetové markýzy

Kazetové markýzy jsou pevně přimontované ke střeše vozu, odkud je můžete snadno rozvinout. Je možné je buď vysunout, nebo rolovat. Záleží na konstrukci konkrétního výrobku.

Boční markýzy

Jak už název napovídá, boční markýzy se montují na bok karavanu nebo obytného vozu. Vysunout je můžete jednoduše pomocí kliky, která markýzu zároveň natočí do požadované polohy. Tento úkon je jednoduchý a rychlý, takže na přístřeší nebudete muset čekat nijak dlouho. Zároveň vám tento typ markýzy poskytne dostatek prostoru. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Střešní markýzy

Střešní markýzy mají podobnou konstrukci jako boční. Umístěné jsou ale na střechu karavanu nebo obytňáku. Díky tomu nezatěžují konstrukci vozu. Musíte je ale umístit na střešní adaptéry, které nebývají součástí balení. Je proto třeba koupit oba výrobky zvlášť a dát si pozor nejen na kompatibilitu s vozem, ale i vzájemnou slučitelnost obou výrobků.

Zadní markýzy

Zadní markýzy se na rozdíl od předchozích typů montují na zadní část vozu. Odtud je pak možné je rozvinou tak, aby vytvářely potřebný stín a přístřeší. Stejně jako předchozí druhy markýz je možné je snadno rozložit pomocí kliky nebo elektrického motorku, který vám práci ještě více usnadní.

Markýzy se stanem

Pokud chcete rozšířit plochu vašeho domu na kolečkách a mít k dispozici ještě více uzavřeného prostoru, můžete si pořídit markýzu se stanem. Tam si můžete vytvořit venkovní kuchyni, posezení nebo hernu pro děti. Při výběru stanu ale musíte myslet na to, aby všechny části byly vzájemně kompatibilní.

Sáčkové markýzy

Sáčkové nebo také pytlíkové markýzy jsou natočené na hliníkové tyči, ve které jsou instalované i podpěrné nohy. Celý výrobek je uložen ve skladném vaku, ve kterém ho můžete bez starostí přepravovat. Montáž zvládnete sami. Stačí markýzu vyndat z obalu a podle návodu rozložit.

Zdroj médií: depositphotos

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?