Začíná to nenápadně. Malé flíčky, které se postupně začaly objevovat na laku vašeho auta, jsou nejdřív estetickou vadou… A později pořádným průšvihem. Co dělat, aby tomu tak nakonec nebylo?
Polétavá rez: Hrozba, kterou na první pohled přehlédnete
Články na téma auta a koroze:
- Auto bez koroze – která nejlépe odolávají?
- Koroze zánovních aut je hrozbou. Kde hrozí nejvíce?
- Koroze karoserie auta
- Jaká auta mají nejlepší ochranu proti korozi?
- Polétavá rez: Nenápadný nepřítel vašeho auta - právě čtete
O polétavé rzi toho lidé moc nevědí, a přitom se může stát úplně každému, že ji na svém voze najde. Zpočátku to vypadá jako drobnost, protože co by mohly takové malinkaté skvrnky na laku napáchat? Jakmile jich ale pár odhalíte, už je nespouštějte z očí, protože při dlouhodobé ignoraci můžou dorůst až do nepříjemností obřích rozměrů.
- Přečtěte si také: Jak připravit gumové těsnění na zimu a vyhnout se zbytečným problémům
Co je polétavá rez a kde se bere?
Polétavou rez (nebo taky vzdušnou korozi) si můžeme představit jako drobné částečky železného prachu, který vzniká při brzdění (lépe řečeno obrušováním brzdových kotoučů). Tyto částečky se dostávají do vzduchu v blízkosti auta a potíž je na světě, jakmile se začnou usazovat na jeho laku.
Abychom to opět upřesnili, polétavá rez se jen tak „neusazuje“. Nenápadná drobotina je velice ostrá a do laku, ale i do skla nebo pochromovaných součástí vozu se přímo zabodává. Tím samozřejmě snižuje jeho celkovou kvalitu a vězte, že od drobných rezavých flíčků k pořádně prorezlému autu nevede nijak zvlášť dlouhá cesta.
Kromě toho, že je polétavá rez výsledkem ubrušování brzdových kotoučů, se s ní ve vyšší míře můžete setkat v rizikovém prostředí – to je v tomto případě například výskyt železničních a tramvajových tratí, průmyslové a hutní výroby apod. Pokud tedy vaše auto denně stojí u vlakového nádraží, dá se tušit, že byste si na vzdušnou korozi měli dát extra pozor.
- Mohlo by vás zajímat: Co je filtr pevných částic a proč to tam je?
Polétavá rez se můžete týkat každého auta
Jedna věc je, že na světlém autě spatříte při bližším ohledání vzdušnou korozi prakticky hned. Na tmavém už tak snadno odhalit nejde, ale to neznamená, že tam nemůže být. Tečky žluté, hnědé nebo načernalé barvy se můžou objevit na levné ojetině i na nabušeném SUV. Před polétavou rzí jsme si nejspíš všichni rovni.
Také čtěte
Jak poznat polétavou rez?
Polétavou rez poznáte spolehlivě. Jsou to menší i větší skvrny na autě – jak už padlo, jsou žluté, hnědé a můžou být i černé. Všimnout si můžete i ztráty jasu a lesku vozu. U tmavých aut je spolehlivější metoda kontroly pohmatem. Napadený lak je totiž hrubší na omak.
- Zjistěte také, jaké jsou nevýhody umývání auta v automatické myčce aut!
Jak se zbavit polétavé rzi? Chce to silný kalibr
Divíte se právě teď, co se vám to objevilo na autě, a ptáte se, jestli je to maličkost, nebo to vyžaduje řešení? „Bé“ je správně.
Vzdušné koroze se nezbavíte běžným mytím, ať už ručně u garáže, nebo v profi myčce. Tato drobotina vyžaduje řešení v podobě speciálních odstraňovačů polétavé rzi, jejichž zápach vám dá jasně pocítit, o jak silný kalibr jde. Tyto prostředky používejte vždy podle návodu výrobce, abyste nakonec nenapáchali víc škody než užitku.
Druhou možností je tzv. clay hmota, která si dokáže poradit s mnoha druhy kontaminace laku díky obsahu mikroabraziv a díky svému poréznímu povrchu. K té ale nezapomeňte pořídit vhodný lubrikant, ať si jí lak nepoškrábete.
- Přečtěte si: Jak se zbavit much na kapotě a sklech auta
Proč polétavou rez řešit hned v začátku?
Jakmile si všimnete malých rezavých flíčků, doporučujeme je řešit hned a nedat jim sebemenší šanci k působení. Pokud je totiž nebudete poctivě odstraňovat, hrozí, že dojde k masivnímu a trvalému poškození laku. Navíc se na lak budou více přichytávat další nečistoty.
Nenechte se tedy uchlácholit tím, že polétavá rez je drobná a že to přece není pořádná rez. Je. Když ji na svém voze jednou spatříte, věnujte mu poctivou a pravidelnou preventivní péči a nové částice z laku odstraňujte hned, jak se objeví.
Odstraňování vzdušné koroze jako součást detailingu
Pokud je boj s polétavou rzí nad vaše síly nebo časové možnosti, můžete svůj vůz i v tomto případě svěřit profesionálům, kteří se věnují detailingu. Ti nejenže lak od rzi očistí, ale pak ho můžou i efektivně navoskovat a konzervovat, aby k ulpívání rzi a dalších nečistot a záškodníků nedocházelo.
Zdroj médií: Depositphotos.