Jak vyměnit kabinový filtr klimatizace v autě?

30. 1. 2021 5 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Klimatizace v autě by pro své správné fungování měla mít v pořádku kabinový (pylový) filtr. Pokud je zanesený, je omezen výkon chlazení a není to ani příliš prospěšné pro zdraví posádky.

Jak vyměnit kabinový (pylový) filtr klimatizace v autě?

Ono je to často podceňované a hodně řidičů na to doslova kašle. Řeší akorát výměnu vzduchového a olejového filtru, ale na ten kabinový zapomínají. A přitom zrovna tenhle filtr má za úkol pochytat všechno, co by mohlo ohrozit zdraví posádky. Je-li zanesený, přestává fungovat správně.

Jak vyměnit kabinový filtr?

V zimě je to o to horší, že je vlhký vzduch, což svědčí plísním a obecně všem těm bakteriím, mikrobům a nejrůznějším breberkám. Proto je nejlepší před sezónou kabinový filtr vyměnit. Informaci o tom, kde ho najdete, naleznete v příručce k vozu. Nejčastěji je umístěn před spolujezdcem, ze spodní strany prostoru pro nohy, za kastlíkem, ale může být přístupný i z motorového prostoru. Stačí oddělat kryt, vytáhnout starý filtr a namísto něj vsunout nový a zajistit ho. Ještě než tak učiníte, hledejte někde poblíž nakreslenou šipku, která ukazuje směr proudění vzduchu. Šipka je i na filtru a je třeba, aby obě mířily stejným směrem. Poté už nasadíte kryt zpět a je hotovo.

Kabinové (pylové) filtry v nabídkách e-shopů

Jak vyměnit kabinový (pylový) filtr klimatizace v autě?

Nový pylový filtr pořídíte poměrně levně, jeho cena většinou nepřesahuje pár stokorun, a to ani v případě originálního dílu. Nicméně nedoporučujeme ty nejlevnější náhražky, protože nemusejí fungovat tak, jak byste si představovali. Super jsou filtry s aktivním uhlím. To má všeobecně skvělé vlastnosti. Zachycuje pachy a lépe si poradí třeba se smogem nebo spalinami. Poznáte to především třeba v tunelech, kde nebude pronikat do auta v takové míře zápach výfukových plynů.

Pro čtenářovu představu ještě přikládáme ceny kabinových filtrů pro běžné vozy na trhu:

  • Kabinový filtr pro Škoda Octavia 3 a 4, Superb 3, Kodiaq, Karoq - od 170 Kč obyčejný, s aktivním uhlím od 230 Kč
  • Kabinový filtr pro Hyundai i30 3. generace - od 270 Kč, s aktivním uhlím od 370 Kč
  • Pylový filtr klimatizace pro Peugeot 308, 307, Citroën DS4, C4 a další - cena od 108 Kč, s aktivním uhlím od 240 Kč

Zdroj médií: Flickr
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?