Velká část filtrů v autě má určitou životnost. Jak poznat u kabinového (pylového) filtru, že dosáhl své kapacity? To vám poradíme v dnešním článku.
Výměna kabinového filtru: Důležitá je zejména pravidelnost!
Články na téma kabinový filtr:
- Jak často měnit kabinový filtr?
- Výměna pylového filtru
- Výměna a výběr kabinového filtru
- Výměna kabinového filtru klimatizace. Jak na to?
- Výměna kabinového filtru a jeho výběr
- Kabinový filtr: Jak často je potřeba ho měnit? - právě čtete
Kabinový filtr slouží jako ochrana proti prachu a pylu z venku. Přes kabinový filtr se dostává vzduch do interiéru vozu. Na filtru se zachytávají veškeré nečistoty, které nesmí projít přes ventilátor (například staré listí, peří nebo drobný hmyz).
Jak poznat ucpaný kabinový filtr?
Pokud cítíte, že z ventilace fouká slabší proud vzduchu, může to být znak zaneseného filtru. Protože čím víc je filtr ucpaný, tím méně vzduchu se přes něj dostane. Zanesený pylový filtr můžete poznat také podle proudění vlhkého vzduchu a nadměrného zamlžování oken v autě. V neposlední řadě to poznáte také nepříjemným zápachem v kabině vozu. Je to způsobeno plísněmi nebo bakteriemi, které se množí v zaneseném filtru.
Jaký je interval výměny kabinového (pylového) filtru?
Interval výměny kabinového filtru se může lišit na základě prostředí, ve kterém se s autem nejčastěji vyskytujete. Pokud jezdíte v prašném prostředí, jako například na stavbách, je vhodné filtr měnit častěji, klidně i po 10 000 km. Naopak v čistém prostředí může vydržet i 60 000 km. V průměru by se měl měnit každých 15 000 až 30 000 km. Kabinový filtr by se měl však měnit hlavně v případě, že je znečištěný, kilometry mohou být pouze orientačním měřítkem. Obecně se filtry mění spolu s výměnou oleje.
Kolik stojí kabinový filtr?
Existují dva základní druhy kabinových či pylových filtrů. Nejzákladnějším typem je filtr papírový, ten pořídíte v řádech korun, maximálně stokorun. Druhým, dražším typem je filtr vyrobený z netkané textilie, často i s aktivním uhlím. Takový filtr zachytává jemné prachové částice, které by mohly dráždit dýchací cesty a vyvolávat alergie. Zabraňuje pronikání pylu do kabiny, čímž zmírňuje projevy alergií a senných rým. Aktivní uhlí pak neutralizuje zápachy a jedovaté plyny. Cena kabinového filtru se pohybuje od 100 do 500 Kč, v závislosti na typu auta a značce filtru. I originální filtr od výrobce auta se dá pořídit za pár stovek.
Zdroj médií: Depositphotos.