PRÁCE 🧰

Tankujete kvalitní palivo? Projevy auta prozradí, že možná ne

19. 4. 2021 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Obecně platí, jestliže natankujete palivo u nějaké neznámé a malé čerpací stanice, je možné, že její kvalita pohonných hmot nebudete úplně na špičkové úrovni. Samozřejmě tím nikoho nechceme očerňovat, ale ne vždy prodejci prodávají to, co mají.

kvalitní palivo

Už je to nějaký ten pátek, kdy se označení pohonných hmot sjednotilo. Předně tomu tak bylo právě pro motoristy, aby se náhodou v zahraničí nestalo, že nebudou vědět co tankují a vlijí si do nádrže co nemají. Podle celoevropské normy lze tak rozeznat tato označení:

  • Benzín - značení je vždy v kolečku a připadá na něj písmeno E + číslo (to ukazuje míru biosložky)
  • Nafta - zde je poznávacím znamením čtverec se zaoblenými rohy a písmenem B + číslo
  • LPG, CNG a jiná -  pouhý kosočtverec se zkratkou pro alternativní palivo

Občas se stejně může stát, že nedopatřením natankujete jiné palivo než máte. Problém byste si měli všimnout raději hned než později. Jak se s tím vypořádat v klidu a bez stresu jsme probírali v jiném článku.

Vytvořte z běžného paliva prémiové pomocí aditiv

Dnes se máme zaměřit na to, jak tedy člověk může poznat, že tankuje špatné a nekvalitní palivo. Odpověď by mohla být jednoduchá. Jenže jak už to tak bývá, není. Každopádně, pokud si chcete být jistí, ještě než zasunete hadici do otvoru, můžete se podívat na stojanu po štítku ČSN EN 228 a 590. Ty deklarují kvalitu - nebo by alespoň měly.

A ještě než vůbec přijedete k čerpací stanici, která nespadá do širší sítě čerpaček, pak se můžete podívat na webové stránky České obchodní inspekce, která na nich uvádí takové benzínky, jejichž paliva nesplňují normy. Hodí se mít tedy čas od času přehled. Pokud byste jednou natankovali nekvalitní palivo, nic moc by se nestalo. Avšak z dlouhodobějšího hlediska to může být už problém. Naneštěstí se problém neukáže hned, ale až po čase.

Problémy s nekvalitním palivem

Tím největším strašákem je poškození motoru, které může přijít na řadu, pokud takové palivo tankujete často a dlouhodobě. To znamená velké opravy, které jsou také často dost finančně náročné. Na některých věcech se prostě nevyplatí šetřit, protože vysoká míra kalu (kvůli nečištění čerpacího zařízení nebo nádrže), ředění benzínu vodou nebo naopak ředění benzínem naftu, někdy se můžete setkat i s pojmem "pančovaný benzín" - ten se ředí technickým benzínem nebo toulenem, je prostě neadekvátní a někdo si chtěl pouze namastit kapsu na ostatních.

Jak to tedy poznáte? Zcela jasně, auto se začne chovat divně. Může se snížit výkon, při jízdě se auto začne škubat, zvyšuje se spotřeba nebo i kouřivost z výfuku a v neposlední řadě už třeba ani nenastartujete. Jakmile něco takového zpozorujete, raději zastavte a nechte auto odvést na prohlídku do servisu. Doma si můžete zkusit udělat i malý test. U čerpačky si natankujte do kanystru naftu a doma přes filtrační papírek přelejte trochu nafty. Hned poznáte, jestli se jedná o kvalitní palivo nebo ne. Pokud ano, na filtru nezbydou žádné nečistoty, jakmile ním nafta proteče. V opačném případě je to jasné.

Z těchto důvodů by bylo vhodné si ponechávat z každého tankování i doklad, abyste měli čím dokázat, že jste opravdu tankovali u té čerpačky, po jehož palivu si myslíte, že vám kleklo auto. Bez přímých důkazů byste se nemuseli dočkat uznání reklamace. Ale i tak nemusíte mít s dokazováním vyhráno.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články