Povinná výbava vozidel na Slovensku aneb Na co nezapomenout

21. 10. 2020 12 min. čtení Tipy a rady

Slovenská povinná výbava vozidla se od té naší liší jen v detailech. I tak je vhodné být v obraze s tím, co se v té slovenské nachází. Je známo, že na Slovensku za porušení a nebo zapomenutí nějakého prvku povinné výbavy může člověk dostat tučnou pokutu.

Povinná výbava Slovensko

Nezáleží na tom, jestli jedete na Slovensko na dovolenou nebo vás čeká jen průjezd dál. V obou případech je třeba mít auto vybavené povinnou výbavou - zejména tou naší Českou.

Pokud vás ale zajímá, jaká je tedy povinná výbava na Slovensku, pak čtěte dál.

Reflexní vesty pro motoristy v nabídkách e-shopů

Autosedačka

Pokud je v autě dítě, musí mít autosedačku nebo ke své váze a výšce podsedák. Povinnost takto převážet dítě platí do výšky 150 centimetrů a 36 kilogramů. Stejně tak děti mladší 12 let nesmí sedět na předním sedadle spolujezdce.

Výstražný trojúhelník

Ten musí mít u sebe všechna vozidla a stroje, které mají více než dvě kola. Jakmile dojde ke kolizi nebo mimořádné události na silnici, tak než řidič umístí výstražný trojúhelník, smí použít výstražná světla - avšak nelze je použít namísto trojúhelníku. Ten se umisťuje 100 metrů za auto na dálnici a 50 metrů na silnici jiné třídy.

Reflexní vesta

Zákon vysloveně neříká, že ve vozidle musí být reflexní vesta, avšak říká, že každý, kdo vystoupí z auta při mimořádných událostech, musí mít na sobě reflexní vestu. Z toho lze snadno usoudit, že ve voze by mělo být tolik vest, kolik je v něm lidí (v ideálním případě) - člověk nikdy neví, jestli bude muset opustit vůz při mimořádných událostech sám nebo spolu s ním i ostatní.

Lékárničky pro automobily a motocykly v nabídkách e-shopů

Pokud vestu nebudete mít, hrozí pokuta 50 až 150 euro dle závažnosti.

Lékárnička

Ta je samozřejmě povinná.

Výbava na zimu

Na Slovensku jsou povinné zimní pneumatiky pro osobní automobily v případech, kdy se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Co se týká nákladních aut, tak ta musí mít zimní pneumatiky od 15. listopadu do 31. března - bez ohledu na to, jestli sníh je nebo ne.

Vybírejte spolehlivé alkohol testery v nabídkách e-shopů

Navíc zimní pneumatiky musí mít minimální hloubku dezénu 3 milimetry.

Něco navíc: 

Nezapomeňte, že je na Slovensku nulová tolerance alkoholu za volantem. Sazby za porušení jsou poměrně vysoké a přísné - pokud vám bude policistou naměřeno do 0,1 ‰ čeká vás pokuta až 800 euro a odebrání řidičáku na tři léta.

Na území Slovenska je také zakázáno používat radarové detektory (tzv. antiradary).

Bezpečnostní pásy (nepatří do povinné, ale jsou také důležité)

Povinnost připoutání platí pro všechny, kteří se nacházejí ve vozidle. Pokud se někdo vědomě i nevědomě nepřipoutá, pak hrozí pokuta až 120 euro. A jako takový bonus hrozí i výlet předním sklem ven při případné bouračce.

Zdroj médií: Pixabay
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články