Reflexní vesta může zachránit život. V jakých případech ji musíte mít na sobě?

1. 9. 2020 7 min. čtení Tipy a rady

Když se stane nepříjemná kolize, řada lidí nepřemýšlí a běží hned na pomoc. V některých případech jako je třeba špatná viditelnost nebo tma, se může stát, že na silnici nebudou vidět a může je srazit projíždějící auto. Takových případů se bohužel stalo už několik.

Reflexní vesty u nehody

V ideálním případě je vhodné mít vestu poblíž sebe - někde v kastlíku, aby po ni člověk mohl snadno sáhnout a obléct si ji při výstupu z auta. Zmatek může vzniknout pro některé řidiče, kteří neví, jestli v autě reflexní vestu mít nebo ne. Podle vyhlášky č. 206/2018 Sb. byla vesta vyškrtnuta z prvků povinné výbavy. Pokud tedy půjdete na technickou kontrolu, projdete i bez vesty v autě.

Avšak dle zákona č. 361/2000 Sb. - tedy v silničním zákoně, se jasně píše, že každý řidič, který se pohybuje mimo vozidlo kvůli mimořádné události, musí mít na sobě reflexní vestu. Tyto dva právní dokumenty si tedy trochu protiřečí. Přestože tedy není reflexní vesta na seznamu povinné výbavy, stejně ji ve vozidle musíte mít.

Zákon dále stanovuje, že reflexní vestu musí mít jen řidič, přestože je vhodné, aby ve vozidle bylo vest víc. Například pokud se dostanete k dopravní nehodě a bude potřeba, aby pomohla celá posádka auta, bylo by bezpečnější, aby měli vestu i oni. Prostor u havárie, kde ještě nezasahují záchranné složky, může být potencionálně nebezpečný a není radno nic podceňovat. 

Reflexní vesty pro motoristy v nabídkách e-shopů

Jaká barva je ta správná

V České republice jsou platné dvě barvy reflexní vesty. Zakoupit tak můžete buď fluorescenční žlutou nebo oranžovo-červenou vestu. Obě barevné vesty musí být samozřejmě doplněny retroreflexními pásy ve dvou řadách. Na vestě také naleznete číslo, které odpovídá platné normě vest podle harmonizované evropské normy. Ostatně, jak by měla reflexní vesta vypadat, upravuje vyhláška č. 294/2015 Sb.

Kde koupit reflexní vestu

Dobrá zpráva je, že vestu seženete úplně všude. Není to tedy žádné nedostatkové zboží. Prodávají ji jak kamenné obchody, tak ty online. Seženete ji i na benzínových stanicích. Tento bezpečnostní prvek koupíte v obchodech už od 50 korun.

V zahraničí je to jinak

Času od času řidiče čeká cesta do zahraničí, ať už jede s rodinou na dovolenou nebo ho čeká jen služební cesta. Je vhodné mít přehled o tamních silničních pravidlech, protože to, co platí u nás, samozřejmě nemusí platit v okolních státech. Raději se připravte předem, než abyste pak platili drahé pokuty.

Slovensko - reflexní vestu musí mít k dispozici každý člen v posádce auta. Pokud se tak nestane, hrozí pokuta od 50 do 150 euro. Pozor si také dávejte, aby vesty byly na dosah ruky, nikoli v kufru - za to byste mohli být také pokutováni.

Slovinsko - reflexní vesty jsou povinné pro každého člena posádky. V případě porušení hrozí pokuta až 40 euro.

Rakousko - vestu mějte vždy na dosah ruky. Rakušané jsou na to dost hákliví, a tak vás mohou zkontrolovat během obyčejné dopravní kontroly, jestli máte u sebe reflexní vesty. Povolené barvy jsou oranžová, červená i žlutá. Vesta je povinná pro řidiče, pro zbytek posádky je pouze doporučená. Ale na druhou stranu zákon říká, že každý kdo opustí auto při mimořádné události, musí mít na sobě vestu. Pokud vestu mít nebude hrozí pokuta od 14 do 2180 euro.

Polsko - reflexní vesty jsou povinné pro každého člena posádky. V případě porušení hrozí pokuta 90 až 750 euro.

Maďarsko - reflexní vesty jsou povinné pro každého člena posádky. V případě porušení hrozí pokuta až 120 euro.

Itálie - při cestě do této země raději vybavte vestami celou posádku. Italská policie sice nekontroluje při namátkové policejní kontrole, zda-li máte vestu u sebe, ale pokutuje to, když mimo obec při mimořádné události vylezete ven z auta bez ní. Za porušení může řidič dostat od 25 do 120 euro pokutu.

Chorvatsko - reflexní vestu musí mít jen řidič vozu. V případě porušení hrozí pokuta 40 euro.

Zdroj médií: Pixabay
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?