Banner prodej aut bez bazaru

Co vše byste měli mít povinně v automobilu

10. 10. 2020 4 min. čtení Tipy a rady

Při silničních kontrolách se může stát, že vám policisté budou kontrolovat právě vaší autolékárničku a povinné prvky výbavy auta. Řada lidí se toho bojí, a tak u sebe mívají i zbytečné prvky, které už dávno nejsou povinné. Jaká je tedy povinná výbava v roce 2020?

Nejnovější vyhláška, která přišla v roce 2018, upravuje složení povinné výbavy automobilu a také lékárničky. To, co byste měli mít u sebe určitě, je reflexní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička. Nezapomeňte, že výstražný trojúhelník se umisťuje vždy alespoň 50 metrů od auta na běžné komunikaci a na dálnici je to 100 metrů. Naštěstí povinnost, kdy jste u sebe museli mít i náhradní pojistky nebo žárovky, je dávno pryč. Ostatně s ohledem na moderní dobu a moderní auta, byste si světla jen ztěží vyměňovali sami.

A co náhradní kolo? To u sebe nemusíte mít jen v případech, že je váš vůz vybaven dojezdovými pneumatikami, které umožňují indikaci defektu a tím i nouzové dojetí. Pokud máte v pojištění sjednanou asistenční službu, pak ani vy u sebe nemusíte vozit náhradní kolo. Občas se hodí mít u sebe alespoň sadu na opravu pneumatik, avšak nutno podotknout, že tato sada vám nezalepí díru jako Brno. Slouží spíše pro menší defekty pláště pneumatiky.

Důležité je také složení autolékárničky. Pravidelně si kontrolujte data spotřeby jednotlivých prvků v ní. Pokud budete vyměňovat jen jednotlivé prvky, bude to pro vás finančně nenáročné, než kdybyste po každé koupili lékárničku novou. Stejně tak nezapomeňte, že pokud nějaký prvek z lékárničky použijete, musíte jej zase doplnit. Od října 2018 se v lékárničce už nemusí objevovat plastová rouška, náplast s polštářkem ani trojcípý šátek.

Co tedy v autolékárničce být musí: obvaz hotový s jedním polštářkem, obvaz hotový s dvěma polštářky, náplast hladká cívka, pryžové nebo latexové rukavice, nůžky, pryžové škrtící obinadlo a isotermickou fólii o velikosti 200 x 140 centimetrů.

Kromě všech těchto věcí byste s sebou samozřejmě měli vozit svůj řidičský průkaz, technický průkaz a také zelenou kartu. V mnoha případech se hodí mít u sebe i formulář o dopravní nehodě, který se vypisuje v případě nepřítomnosti policie u autonehody. V autě by také měla být autosedačka pro každé dítě, které ještě neměří 150 centimetrů a neváží přes 36 kilogramů.

Mimo povinnou výbavu automobilu je vhodné mít v autě i doporučenou výbavu. Zde už je na vás, jestli následující předměty budete u sebe mít nebo ne. Jedná se například o startovací kabely, kanystr s pohotovostním benzínem nebo naftou, léky, alkohol tester nebo i svítilnu.

Jestliže jezdíte často do zahraničí, nezapomeňte se podívat na aktuální složení lékárničky a povinné výbavy vozu v dané zemi. Sice se říká, že lékárnička by měla být vybavená podle země, kde je auto registrováno, avšak toto právo se špatně vymáhá v případě jakéhokoli problému v zahraničí. Například je vhodné pamatovat na to, abyste v zahraničí měli reflexní vestu pro všechny členy posádky automobilu (to platí ve většině zemí). Vhodné je sbalit s sebou i vlečné lano.

Na Slovensku se povinná výbava téměř neliší od té naší. Jen si dávejte pozor například na používání navigace, která nesmí být umístěna na předním skle vozidla. V Polsku své vozidlo vybavte ještě o hasící přístroj. Je zde také povinnost svítit nejen v noci, ale také i přes den. Zatímco u nás už mneplatí povinnost mít u sebe sadu náhradních žárovek, tak v Chorvatsku ano. Dejte si tedy na to pozor.

Zdroj médií: Pixabay

Podobné články

Máme pro vás zajímavé rady, tipy a akční auto-moto nabídky. Chcete o nich vědět?