PRÁCE 🧰

Pokuty z letní dovolené: Pozor na podvod!

19. 8. 2023 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Úspěšný návrat z dovolené ještě neznamená, že jste ji zvládli bez problémů. Pořád ještě může přijít ze zahraničí pokuta, která nemusí být úplně malá. Promlčecí lhůt se od těch českých někdy dost liší a bývají nezřídka delší.

Pokuta ze zahraničí – platit, nebo ne?

Efektivní vymáhání pokut za přestupky umožňuje systém EUCARIS, jehož součástí je Česká republika od roku 2016. EUCARIS má několik modulů, přičemž pro výměnu informací potřebných k vymáhání sankce za přestupky slouží CBE, který poskytne údaje o vozidle, jeho vlastníkovi i provozovateli. Samozřejmě včetně adresy, bez které by ostatně ani nebylo možné pokutu a informace o ní zaslat, a tedy i vymáhat.

Obecně o pokutách

Toto se vztahuje absolutně ke všem pokutám, které dostanete na území EU, a tedy i v České republice – řešte je! Neřešená pokuta je průšvih, který později přeroste v exekuci. Bude to trvat třeba několik let, ale na vymáhání zkrátka na 99 % dojde a pak se jedná o řádově úplně odlišné částky, než za kolik byla původní penalizace. Pokuta ze zahraničí je o to horší, že řešit něco na dálku je dost náročné, potřebujete někoho, kdo bude překládat korespondenci a někoho, kdo rozumí tamnímu právu, to vše je samozřejmě nutné řešit v zákonných lhůtách, které nebývají úplně dlouhé. A třeba Itálie je navíc vyhlášená tím, že i sami úředníci někdy rozhodují dost zvláštně a ne zcela v souladu se zákonem, což situaci ještě dál zhoršuje. Jakmile tedy máte první možnost zaplatit, učiňte tak.

Řešení pokuty na místě

Když vás policie zastaví třeba za překročení rychlosti a jste si vědomi přestupku (policistovi to přiznávat nemusíte), doporučujeme raději zaplatit. Můžete se zkusit s policistou domluvit na nižší částce, ale máte-li u sebe peníze, je lepší to vyřešit hned a na místě. Nezapomeňte si však vzít potvrzení, že jste skutečně pokutu uhradili. V některých zemích (typicky třeba v Rakousku) lze přijmout i alternativní trest a namísto 90 eur pokuty, můžete jít na den do vězení, tedy za předpokladu, že na zaplacení nemáte.

Pokuta přijde domů

Obsílka obvykle přijde do České republiky několik týdnů až měsíců po vašem návratu do vlasti. Vždy je tam možnost zaplatit, ale také je možné, že pokuta přišla pozdě. Zahraniční úřady to někdy zkoušejí s obesíláním i po u nich zákonem daných lhůtách. Pakliže tedy přijde pokuta třeba po roce, stojí za to si minimálně zjistit, jaké ty lhůty jsou. Pozor, kontrolujte datum přestupku proti datu odeslání dopisu, nikoliv jeho přijetí.

Pakliže s přestupkem nesouhlasíte, máte samozřejmě možnost obrany. Doporučujeme však zkonzultovat šance na úspěch s odborníky. Většinou je nejlepší spolupracovat s právní kanceláří v zemi, ze které vám byl přestupek zaslán. Což se samozřejmě prodraží.

Pozor na podvod

A lze se setkat i s pokusem o podvod. Ten má původ nejčastěji v Nigérii nebo jiné africké zemi a funguje s pomocí autopůjčovny. Na dovolené si půjčíte vůz, manažer nebo někdo jiný z půjčovny poskytne vaše údaje podvodníkům a ti vědí, že jste v tu a tu dobu měli půjčené takové a takové auto. Pošlou dopis, obvykle pod smyšlenou hlavičkou vymáhací agentury, ve kterém chtějí nejčastěji částku mezi 100 a 400 eury. Pakliže zaplatíte, drze se ozvou znovu, tentokrát s jiným přestupkem a budou to zkoušet, dokud budete platit. Zde doporučíme jediné – pátrejte po tom, kdo po vás peníze chce, hledejte web, případně zkuste do smyšlené vymáhací firmy zavolat. Vyhledejte si její název, s velkou pravděpodobností zjistíte, že se skutečně jedná o podvod.

Přišla vám někdy pokuta ze zahraničí? Jak jste to řešili?

Zdroj info: trip, atac.roma.it, evz.de.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články