Oprava čelního skla: Cena a jaké jsou dostupné možnosti

19. 11. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Prasklé přední sklo je dost otravná nepříjemnost. Tak jako tak zabere řešení nějaký čas a někdy i znatelné finanční prostředky.

Oprava čelního skla: Cena a jaké máte možnosti?

Výměna celého skla

Když se prasklina na skle objeví, máte několik možností. Tou nejlepší je, když třeba auto, od kterého odlétl kamínek zastavíte a s řidičem se domluvíte na hrazení z jeho pojistky. Pravděpodobnost, že na to dobrovolně kývne není vysoká, ale stává se to. Následně se vše vyřizuje přes pojišťovnu a vám jako poškozenému zbude jen starost o to, jestli vám tam v servisu dají originální sklo, nebo lacinou náhražku. Pojišťovny to totiž zkoušejí tak trochu "šulit" a rády proplácejí jen ty nejlevnější náhradní díly.

To je tedy pro mnoho lidí zdaleka nejlepší scénář. Nese s sebou ale určitá negativa - musíte vůz někam dovézt a nějaký čas budete bez něj. Když to platí pojišťovna, je to víceméně gratis, pokud si nové sklo budete platit sami, počítejte dva tisíce korun a více. Pozor, u novějších aut se s tím pojí i kalibrace radarů, senzorů a kamerových systémů, které jsou za sklem schované. Jak tam něco takového je, cena je obvykle 10, 20, ale klidně i víc jak 50 tisíc korun. Proto pokud si budete platit opravu sami, raději si dopředu cenu zjistěte.

Oprava skla

Často je ale scénář takový, že se prasklina na skle objeví tak nějak "samovolně". Respektive možná tušíte, kde jste k ní mohli přijít, ale projevila se až za chvíli nebo za několik dní. To se stává vcelku běžně a podobně běžný scénář je, že zůstane jen vyštípnutý kousek skla a objeví se vlásečnicová prasklina. V takovém případě se podívejte na sklo zvenčí a klidně si sáhněte - je-li v ploše důlek, dá se docela dobře a relativně levně opravit. Většina firem tímto se zabývajících si účtuje za opravu pryskyřicí do 1 000 korun. Problémem jsou větší praskliny - poškození od dopadu kamínku nesmí být větší než 6 milimetrů a prasklina by neměla být delší jak 10 centimetrů.

Jde to i doma

Oprava poškozeného skla se dá realizovat i doma. Stačí si koupit sadu, kde je vše potřebné a pustit se do práce. Po očištění praskliny od mechanických nečistot a odmaštění místa, se do ní nanese lepidlo (pryskyřice) a následně se nechá zatvrdnout. Výsledek, pokud si člověk dá záležet, je takový, že poškození prakticky není vidět. Často je to tak nejvýhodnější možnost a popravdě i časově nejméně náročná.

Zdroj médií: Depositphotos.
Rudolf Malý

Autor článku
Rudolf má rád dobré jídlo, sport a nekorektní humor. Nebrání se elektromobilitě, ale taky jí nijak zvlášť nefandí. Ve volném čase se rád vrtá v autech a obecně vlastně v čemkoliv.

Podobné články