Nejbezpečnější den v týdnu pro cestování autem

23. 7. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Existuje den, který by byl pro jízdu automobilem nebo na motorce tím nejlepším? Možná ano, ale záleží na mnoha faktorech - například jestli žijete ve městě nebo ne.

Noční můrou motoristů jsou kolony. Bohužel poslední dobou se ustálila nepříjemná situace, kdy člověk, který projíždí hlavním městem zůstane stát v koloně - prakticky pořád - ráno, večer, v kterýkoli den. Na druhou stranu nutno podotknout, že zimní období nasvědčuje opaku. Možná proto, že se nic neopravuje a ani nekope.

Zajímavostí je, že dle studie vědců tráví lidé v kolonách průměrně 35 hodin ročně. Stejně tak, pokud se budeme zabývat jen Prahou, tak zde každý řidič průměrně stráví denně v koloně přes 30 minut. To dává to krásných zhruba 75 hodin za rok.

Víkend nebo všední den?

Obecně průjezd Prahou bývá nejhorší v ranních a odpoledních hodinách, kdy lidé jedou nebo se vracejí z práce. Ostatně tato poučka by se dala aplikovat na všechna větší města. Ve všední dny to bývá velmi podobné. Z řidičů většinou opadne pondělní stres a další dny jsou více pohodovější a méně se bourá - až tedy na klasické ranní a odpolední špičky.

V pátek všichni odjíždějí celí unavení po týdenním shonu v práci na chatu - navíc je to dle statistik vůbec nejhorší den pro cestování vůbec, pokud je ještě 13., pak raději nikam nejezděte. Zatímco v sobotu většinou lidé nikam nejezdí - to znamená, že nejsou pravděpodobně nikde kolony a provoz na silnicích je volnější. Nejlepším dnem pro cestování je tak sobota.

V neděli se zase všichni odpoledne vracejí do svých domovů, a tak na dálnicích vznikají dlouhé kolony, přestože chce každý jet rychle a být co nejdříve doma. Proto je lepší, pokud to situace dovolí, vyjet už v neděli dopoledne nebo naopak až úplně večer.

Skoro to vypadá, že by člověk měl prodat auto a začít chodit pěšky. Tak to není, ale je dobré, abyste na silnicích dávali pozor a chovali se obezřetně. Nikdy nezmatkujte a nenechávejte se svým okolí rozhodit. Ze zmatků totiž často vznikají dopravní nehody a nikdo nechce trčet v zácpě několik desítek minut, protože někdo jiný potřeboval předjet auto v nebezpečném úseku.

V ideálním světě bychom nestáli nikdy v kolonách a každý den by byl nejlepším pro cestu autem, ale my nežijeme v ideálním světě, a tak čas od času prostě v kolonách zůstaneme, nadáváme a bědujeme, že jsme raději nejeli s MHD, které má pro sebe na silnici vyhrazený pruh.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články