Nevolnost v autě aneb Jak jí snadno předcházet

28. 3. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Nemusíte jet přes půl republiky, aby se vám zvedl žaludek jen co nastoupíte do auta. Na sedadle řidiče se to dá ještě překonat - asi pud sebezáchovy, avšak má-li člověk sedět jako spolujezdec nebo sedět vzadu, problém je na světě.

Ačkoli cesta ubíhá a za vámi jsou první kilometry. Začnete se cítit podivně, po čele se začne kutálet pot a před očima se udělá černo. Dech se pomalu zrychluje a vám přijde, že v následujících vteřinách budete zvracet. Pocity, které zažíváte, zažívají denně stovky lidí. Ostatně říká vám něco - mořská nemoc ? I v tomto případě je viník stejný.

Problémy se dají snadno popsat jedním pojmem. Jedná se o kinetózu. To, proč je vám špatně od žaludku, je zapříčeněno podrážděním středního ucha. To působí na tělo jako klam. Zatímco sedíte a nehýbete se v autě, vaše oči vidí, jak se krajina pohybuje. Pro samotný mozek je to velmi matoucí, a tak neví, jak správně vyhodnotit situaci a poprat se s ní. Následně nastávají už známé symptomy. Existuje možnost se kinetóze vyhnout? Ti, kteří ví, že na ni trpí, si s sebou berou na cestu vždy léky. Za jejich užívání byste se rozhodně neměli stydět. Jen myslete na to, že byste tyto léky neměli zobat jako lentilky - vytovřili byste si závislost a také by vám nemuseli časem zabírat.

Pokud se chcete vyhnout užívání léků, pak myslete na prevenci. Před jízdou se dobře a zdravě najezte. S prázdným žaludkem domov ani neopouštějte, bylo by vám hůř. Pomáhá si osladit čaj nebo kávu. Od věci také není, abyste si vzali s sebou malou svačinu. Oříšková tyčinka nebo lehký sendvič ještě nic nezkazily. Vhodné je také dodržovat pitný režim, ve vašem případě pít častěji. Jestliže se jedná o dlouhou cestu, pak určitě zastavujte každé dvě hodiny - nejen kvůli odpočinku řidiče, ale také kvůli nadýchání se čerstvého vzduchu a uklidnění žaludku.

Existují také malé pomoci, jako je například poslech hudby. Avšak v žádném případě si neotevírejte knihu, abyste si četli - to je to nejhorší, co můžete udělat. Pokud sedíte u okýnka, pak byste se měli soustředit na vzdálené objekty. Čím vzdálenější objekt je, tím se pohybuje pomaleji - ošálíte mozek.

Zdroj médií: Pixabay
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?