Nevolnost v autě aneb Jak jí snadno předcházet

28. 3. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Dlouhá cesta do Chorvatska nebo jen přes půl republiky může v některých lidech vyvolávat velké obavy. Na cestu se netěší a jejich žaludek je jako na vodě. Na sedadle řidiče se to dá ještě překonat, avšak má-li člověk sedět jako spolujezdec, problém je na světě.

Cesta ubíhá a za vámi jsou první kilometry. Dělá se vám už nevolno? Po čele se začne kutálet pot a před očima se udělá černo. Dech se pomalu zrychluje a vám přijde, že v následujících vteřinách budete zvracet. Zdá se vám něco z toho povědomé? Pak věřte, že v tom nejste sami. Mnoha lidem se dělá jak v autě, tak i v autobuse zle. Ostatně říká vám něco - mořská nemoc ? I v tomto případě je viník stejný.

Problémy se dají snadno popsat jedním slovem. Jedná se o kinetózu. To, proč je vám špatně od žaludku, je zapříčeněno podrážděním středního ucha. Může to působit na tělo jako klam. Zatímco sedíte a nehýbete se v autě, vaše oči vidí, jak se krajina pohybuje. Pro samotný mozek je to velmi matoucí, a tak neví, jak správně vyhodnotit situaci a poprat se s ní. Následně nastávají už známé symptomy.

Existuje možnost se kinetóze vyhnout? Ti, kteří ví, že na ni trpí, si s sebou berou na cestu vždy léky. Za jejich užívání byste se rozhodně neměli stydět. Některé přášky jsou také k dostání bez receptu a v mnoha případech vás zachrání doslova od pozvraceného trika. Jen myslete na to, že byste tyto léky neměli zobat jako lentilky.

Pokud se chcete vyhnout užívání léků, pak myslete na prevenci. Před jízdou se dobře a zdravě najezte. To znamená, že vynecháte mastná a těžká jídla, která budete dlouho trávit. S prázdným žaludkem domov ani neopouštějte, bylo by vám hůř. Pomáhá si osladit čaj nebo kávu, neboť cukr v krvi pomáhá před omdlením. Od věci také není, abyste si vzali s sebou malou svačinu. Oříšková tyčinka nebo lehký sendvič ještě nic nezkazily. Vhodné je také dodržovat pitný režim, ve vašem případě pít častěji. Jestliže se jedná o dlouhou cestu, pak určitě zastavujte každé dvě hodiny. Jednak aby se vám uklidnil žaludek a také proto, abyste se mohli nadýchat čerstvého vzduchu, případně sníst jídlo.

Existují také malé pomoci, jako je například poslech hudby. Avšak v žádném případě si neotevírejte knihu, abyste si četli - to je to nejhorší, co ve svém stavu můžete udělat. Pokud sedíte u okýnka, pak byste se měli soustředit na vzdálené objekty. Čím vzdálenější objekt je, tím se pohybuje pomaleji - ošálíte mozek. Pomáhá mít na sobě i volné oblečení, které nikde neškrtí.

To nejlepší nakonec. Ovlivněte psychiku. To dokáže divy, i když nad tím třeba teď pochybujete. Myslete na šťastné okamžiky v životě a navoďte se do pozitivní nálady. Přeci jen, pokud začnete stresovat ještě před nástupem do aute, nevěstí to nic dobrého. Ubližejete tím zbytečně jen sami sobě.

Zdroj médií: Pixabay

Podobné články