Na silnicích přibývá seniorů. Stát pro ně chystá přísnější kontroly

10. 2. 2020 2 min. čtení Aktuality

Populace v Česku pomalu stárne, a tak na silnicích přibývá čím dál více starších řidičů. Dle statistik usedá za volant až 100 000 řidičů, kteří jsou starší 75 let. Málokterý z nich si přizná, že už nemá sílu, zdravotní schopnosti nebo znalosti na to, aby mohl řídit své auto v moderním světě.

Doba před 30 lety byla jiná, než je teď. Také přibývá vyšší nehodovosti seniorů za volantem. Většina z nich ani neví, jaké jsou nové zákonné úpravy a často nedodržují dopravní značky například u kruhového objezdu. Řídí se tím, co se naučili před 30 a více lety. Časté jsou i situace, kdy senioři jedou v protisměru na dálnici i silnicích nižších tříd. V tomto případě řidič neohrožuje jen sebe, ale také ostatní.

Stát chce zavést častější a přísnější kontroly seniorů za  volantem. Například, pokud senior nebude mít u sebe potvrzení od lékaře, které potvrzuje, že je schopný řídit vozidlo, může mu hrozit pokuta i zákaz řízení. Ze zákona je dané, aby každý řidič nad 65 let, měl potvrzení od lékaře, že může řídit. Avšak ministerstvo dopravy má obavy, že někteří lékaři rozdávají potvrzení na počkání, aniž by seniora řádně vyšetřili a posoudili.

Čísla mluví neúprosně. V Česku tvoří podíl nehodovosti celých 6 % řidičů starších 70 let a toto procento každým rokem stoupá. Podíváme-li se na řidiče starších 80 let, tak těch se v České republice pohybuje nad 100 tisíc. Všichni mají samozřejmě platný řidičský průkaz.

Samotná regulace seniorského ježdění je velmi citlivé téma, neboť většina seniorů je na autě téměř závislá, obzvlášť když například špatně chodí. Nutno podotknout, že ne všichni senioři nad 80 let nejsou čilí. Naopak někteří jezdí aktivně a rádi, nejsou tedy postrachem na silnici. Bohužel takto nelze hovořit o zdaleka každém seniorovi, kterého potkáte.

Lékaři překvapivě nezakazují řízení kvůli zhoršujícímu zraku, ale většinou kvůli různým neurologickým nemocem, které postihují hybnost rukou a také samozřejmě mozek. Do této skupiny nemocí patří například demence, následky po mozkové příhodě anebo Parkinsova choroba. Smíření se s tím, že senioři už nebudou moci být soběstační, co se týká řízení, bývá často obtížné.

Zdroj médií: pixabay

Podobné články