Mýto a mýtné brány v Chorvatsku

26. 7. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Léto je v plné proudu stejně jako doba dovolených. Češi tak tradičně vyrážejí za zážitky k Jadranu. 

Mýtné v Chorvatsku

Články na téma placení mýta:

  1. Výběr mýtného v zahraničí
  2. Mýtné ve Slovinsku
  3. Mýtné v Chorvatsku - právě čtete
  4. Mýtné v České republice
  5. Dálniční známka cena - již brzy

Jestli pojedete přes Rakousko nebo Maďarsko, je na vás, ostatně ta nejlepší cesta bude vždy mimo špičku a nekonečné fronty na hranicích. Nicméně už při cestě je nutné mít na paměti, že za zpoplatněné úseky se musí řádně zaplatit. V případě Chorvatska se nekupuje dálniční známka, ale platí se mýtné

Mimosezónu levněji

Chorvati samozřejmě těží z letních dovolených, a tak je v hlavní sezóně platba mýtného mírně vyšší, přesněji se jedná o navýšení o 10 %. Nemusíte se ale děsit, že byste snad vjeli do nějakého placeného úseku a nevěděli, kde a co zaplatit. Pro platbu mýtného se používají mýtné brány a ty fungují buď v otevřeném nebo uzavřeném systému.

Chorvatský systém placení

Otevřený úsek znamená, že si na začátku zpoplatněného úseku vezmete v mýtné bráně kartičku, kterou následně odevzdáte, až budete z dálnice sjíždět. Pokud by se vám nedej bože stalo, že lístek ztratíte, pak hrozí samozřejmě pokuta. Platíte tedy vždy jen za to, co jste skutečně ujeli. V uzavřeném úseku je to o to jednodušší, že zaplatíte jak vstupní poplatek, tak i ten výstupní - nemusíte tedy myslet na žádné kartičky.

Platba se dá uskutečnit hotově - v kunách nebo eurech, platební kartou nebo v některých případech pomocí palubní jednotky ENC. Ta se vyplatí spíše pro řidiče, kteří jezdí trasu častěji a pak samozřejmě pro logistickou dopravu, u které se počítají i určité slevy na platbě mýtného.

Kde se ještě musí platit?

Překvapit by vás po cestě mohl zpoplatněný most na ostrov Krk. Provoz je obousměrný, ale platí se pouze za cestu tam. Pro osobní automobil je to zhruba 130 korun. A také pokud se vydáte přes tunel Učka, průjezd vás vyjde na 112 korun. V některých případech je nutné připočítat částku za použití trajektů, ale to už záleží na každém, kam se vydá.

Zdroj médií: Pixabay
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články