Klimatizace v autě: víte jak ji správně používat?

18. 3. 2020 5 min. čtení Tipy a rady

Dnes už prakticky nekoupíte vůz bez klimatizace. Tato dříve komfortní položka se už stala běžnou součástí základu a opravdu téměř jakýkoliv nový vůz ji má. Jak ji ale správně používat a čeho se vyvarovat?

Klimatizace v autě: jak ji správně používat

Nejprve ochlaďte interiér

V letních vedrech se díky klimatizaci stane z doslova pekelné cesty poměrně příjemná přeprava autem. Stačí zmáčknout kouzelné tlačítko s vločkou, případně s nápisem "AC" a je to. Pokud ale přijdete k vozu zaparkovanému na rozpáleném parkovišti, bude uvnitř nedýchatelno. Aby se teplota co nejdříve snížila na přijatelnou mez, stačí už z dálky, když přicházíte, otevřít všechna okénka. Toto spousta výrobců u svých automobilů umožňuje, a to obvykle dlouhým stlačením tlačítka pro odemykání na dálkovém ovladači. Horký vzduch v interiéru vozu se tak alespoň trochu začne mísit s tím chladnějším venkovním. Jakmile k autu dojdete, je ideální otevřít všechny dveře, rychle sednout dovnitřnastartovat, zapnout klimatizaci naplno a zase z té výhně utéct ven. Dejte tomu klidně minutu, dvě, než se zchladí rozpálené vedené vzduchu a interiér, chvíli to zabere. V okamžiku, kdy otevřenými dveřmi proudí ven chladný vzduch, můžete dovnitř a odjet. Klimatizaci už ale rozhodně ztlumte, nechcete skončit s angínou.

Nikdy ne na tělo

Někteří řidiči, zejména ti, kteří mají své první auto, to s klimou mají tendence přehánět. Rozdíl mezi teplotou uvnitř vozu a teplotou venku, by neměl při vystupování být více, jak 8°C. Kdo si dá třeba na delší cestě teplotu nižší, měl by ji ke konci postupně zvyšovat, aby tělo neutrpělo takový šok při vystoupení z auta. Na posádku by neměly přímo mířit výdechy. Ochlazovat by se měl vzduch uvnitř, ne přímo povrch těla. 

Vybírejte přípravky pro dezinfekci klimatizace v autě

Jak používat klimatizaci v autě

Zavčas ji vypněte

V případě, že se blížíte ke konci cesty, je dobré klimatizaci vypnout zhruba 10 minut před dojezdem. Vysuší se tím výparník a nehrozí, že by se v něm tvořily bakterie a plíseň. Že jste to zanedbali poznáte podle nepříjemného zápachu, který vyloženě praští do nosu při příštím spuštění. V takovém případě pomůže kompletní vyčištění specializovanou firmou.

Nezanedbávat údržbu

Údržbu je není radno podceňovat. Správně fungující klimatizace je základ pohodlné přepravy. Proto je ideální ji jednou za rok až dva nechat v servisu zkontrolovat, vyčistit a doplnit chladicí médium. Je to optimální i z hlediska spotřeby, klimatizace, která nefunguje na sto procent, zvyšuje spotřebu vozu. Pomůže i pravidelná desinfekce v domácích podmínkách pomocí k tomu určeného spreje a alespoň jednou za rok vyměňte kabinový filtr. Udržet klimatizaci v kondici není drahé a vyplatí se to.

Zdroj médií: pxhere
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Nerad se v nich hrabe, protože to neumí a vždycky mu nějaký šroubek zbyde.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?