Jak na dezinfekci klimatizace, proč to dělat a má to smysl?

6. 4. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Již zanedlouho začnou venkovní teploty atakovat letní hodnoty a klimatizace v autě začne být denně využívanou výbavou vozu. V útrobách klimy se nachází nebezpečí v podobně množících se bakterií a plísní. Ty pak při spuštění posádka celého vozu vdechuje, což se samozřejmě může negativně podepsat na jejím zdraví.

Jak na dezinfekci klimatizace, proč to dělat a má to smysl?

Na místě je tedy otázka, zdali tomu lze nějak účinně zabránit. To samozřejmě možné je, a zničení všeho, co žije uvnitř klimatizace, lze dosáhnout hned několika způsoby.  

Vybírejte přípravky pro dezinfekci klimatizace v autě

S dlouhou hadičkou

K pěnovému čističi je vždy přibalena dlouhá hadička, která umožňuje aplikovat dezinfekční pěnu až přímo do výparníku, přes odpadovou kondenzační hadici klimatizace. Prostředek lze ale nastříkat i přímo do výdechů uvnitř vozidla. Poté již stačí jen zhruba 15 minut počkat, než pěna zahubí všechny bakterie a plísně a nakonec klimatizaci naplno zapnout. Před celou operací je dobré vyjmout kabinový filtr a po skončení ho nahradit novým.  

Dezinfekční sprej

Toto řešení je prosté. Bombičku se sprejem prostě aktivujete a postavíte buď na kobereček ke spolujezdci nebo na loketní opěrku uprostřed vozidla, zapnete vnitřní cirkulaci, dáte klimatizaci na maximum a počkáte venku, dokud se celý sprej nevystříká. Pak necháte klimatizaci ještě asi 15 minut naplno běžet, dezinfekční aerosol se dostane do všech zákoutí, zničí většinu škodlivin a máte hotovo. 

Svěřte to profesionálům a využijte generátor ozónu

Výše uvedené prostředky doporučujeme používat na jaře a na podzim, tedy na začátku a na konci “klimovacího období”. Jednou za dva roky byste ale měli své auto svěřit profesionálům, kteří klimatizaci zkontrolují, provedou tlakovou zkoušku všech spojů, doplní chladicí médium a nakonec ji vydezinfikují pomocí speciálního přístroje, který produkuje ozon. Ten odstraní vše, co ohrožuje vaše zdraví, stejně tak jako nepříjemný zápach. Ceny těchto služeb začínají na cenách kolem pětistovky. Jedná se však o nejúčinnější formu čištění, která zahubí všechny bakterie a plísně v klimatizačním okruhu.

Zdroj médií: pxhere.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články