PRÁCE 🧰

Jak vysoká pokuta hrozí za dopravní nehodu?

16. 4. 2022 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Člověk se ani nenaděje a dopravní nehoda je na světě. Stačí si přečíst zprávu na telefonu a nebo snaha být v cíli o pár sekund dřív. Ne vždy se ale nevěnování se situaci na vozovce vyplatí.

Pokuta za dopravní nehodu

Když se řekne dopravní nehoda, může jít hned o několik případů, které jsou samozřejmě i rozdílně pokutovány. Pokuta za dopravní nehodu tak není jednotná, ale obecně se dá říct, že čím je nehoda vážnější, tím jsou i následky vážnější a tíživější pro samotného viníka.

Kdy je dopravní nehoda přestupek

V případě jednodušších přestupků je nutné brát ohled na to, při jakém dopravním přestupku byla nehoda spáchána. Podle toho se odvíjí i to, zda-li viník dostane jen pokutu nebo se mu přičtou i trestné body. Ve většině případů hrozí pokuta na místě do 2500 korun, ve správním řízení pak do 5000 korun.

Nejčastěji tak viník nehody dostane pokutu na místě - jde tedy jen o zničení plechů na autě a nikdo při nehodě nebyl zraněn, ani usmrcen. Pokud by řidič odmítl vinu a z jakéhokoli důvodu pokutu zaplatit nechtěl, pak se celá věc řeší ve správním řízení, kde se výsledná sankce může i zdvojnásobit. Mezi závažné přestupky, kdy se přičítají i body, je například předjíždění na plné čáře. V takovém případě bývají dopravní nehody ale i fatálnější.

Nicméně, stane-li se dopravní nehoda při které je někdo lehce zraněn, počítejte s tím, že budete platit i desetinásobek částky, kterou byste zaplatili, pokud by nikomu nešlo o život. U lehkých zranění se pokuty za dopravní nehody pohybují klidně do 50 tisíc korun a s tím, že můžete na až dvě léta přijít o řidičské oprávnění.

Případy, kdy se jedná už o trestný čin

Existuje poměrně tenká hranice, kdy se z pouhého přestupku stane trestný čin. Obecné pravidlo se řídí počtem dnů neschopnosti. Pokud překročí sedm pracovních dnů, máte pořádný malér. V tomto případě se totiž už jedná o trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. V takovém případě se bavíme o řešení věci u soudu, kde pachatel může dostat několik let za mřížemi a to s ohledem na fakt, kolik osob při nehodě bylo zraněno a jak těžká zranění byla. Kromě pobytu za mřížemi je nutné počítat i se zákazem řízení, který se pohybuje okolo 10 let.

Pak existuje ještě druhá strana věci, a to, když je zjištěna těžká újma na zdraví. To znamená jediné, daná osoba podlehla svým zranění, byla usmrcena na místě, nebo v lepším případě doba zotavování přesáhla 6 týdnů. Soudce bude posuzovat rovněž kolik osob bylo zraněno a jakým způsobem. I zde hrozí několikaleté odsouzení za mřížemi, pokuta a zákaz řízení. Navíc viník musí počítat s tím, že bude muset zaplatit odškodné poškozené osobě.

O trestný čin se jedná i v případech, kdy řidič požil nějaké návykové látky - v případě alkoholu musí být naměřená hladina promile alkoholu nad hodnotu 1.

Když nenahlásíte dopravní nehodu

Často se lze setkat ještě s jednou skutečností. Řada lidí totiž dopravní nehodu nenahlásí, dopouštějí se přitom ale přestupku. Přičtení trestných bodů na bodové konto nehrozí, zato je nutné počítat s peněžní sankcí, která je do 5000 korun a zákazem řízení až na jeden rok. Pokutu lze udělit jak na místě, tak i ve správním řízení. Typickým příkladem je, že někoho nabouráte - způsobíte mu škodu na majetku - a ujedete.

Je nutné také myslet na to, že pokud způsobíte vážnou dopravní nehodu se zraněním a z místa činu ujedete, hrozí vám vysoká sankce. V tomto případě se jedná o neposkytnutí pomoci a hrozí až dvě léta za mřížemi. V případě neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku je možné odnětí svobody až na pět let - to se týká osob, které nemusí být nutně viníky dopravní nehody, pouze svědky nebo kolemjdoucími.

Zdroj info: Dopravní právo.
Zdroj médií: Depositphotos.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články