Jak vybrat přesný a spolehlivý alkohol tester

25. 10. 2020 5 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat alkohol tester Základní informace k alkohol testerům

Řízení s alkoholem v krvi je těžkým prohřeškem, proto je lepší se tomu vyvarovat. Jenže, jak zjistit, jestli po propité noci už můžete s klidem usednout za volant? Alkoholtester může pomoci, je ale potřeba vybrat ten správný.

Jak vybrat přesný a spolehlivý alkohol tester

Články na téma alkohol tester:

 1. Jak vybrat alkohol tester? - právě čtete
 2. Kde koupit alkohol tester
 3. Na jakém principu funguje alkohol tester
 4. Jaký alkohol tester se vyplatí koupit? Jednorázový, nebo digitální?
 5. Odmítnutí dechové zkoušky
 6. Kalibrace alkohol testeru
 7. Jaké alkohol testery používá policie?
 8. Elektrochemický alkohol tester a jeho výhody
 9. Jednorázový alkohol tester - technologie, výhody, cena
 10. Měření alkoholu - jakým způsobem fungují přístroje?
 11. Kdo všechno může provádět dechovou zkoušku - již brzy
 12. Test alkohol testerů - již brzy
 13. Kolik stojí alkoholtester a vyplatí se připlatit si? - již brzy
 14. Proč je důležité kalibrovat alkohol tester? - již brzy
 15. Profesionální vs. domácí alkohol testery - již brzy
 16. Lze oklamat alkoholtester? - již brzy
 17. Přesnost měření alkohol testeru na obalu vs. realita - již brzy

Jak poznat a vybrat dobrý alkoholtester? Narovinu - mezi těmi nejlevnějšími, které mají často formu přívěsku na klíče, nemá asi smysl hledat. Úplně nejzákladnější rozdělení je asi možné podle druhu senzoru.

Pozor na senzor

Ty lacinější přístroje mají senzor polovodičový. Ten se hodí spíš pro měření typu "můžu řídit/nemůžu řídit" a na naměřenou hodnotu se moc nespoléhejte. Ostatně, opakované měření může často ukázat odlišné hodnoty a určitě podle přístroje s polovodičovým senzorem nezkoušejte odhadovat nebo počítat, za jak dlouho budete moci usednout za volant. Tyto senzory také mají určitou životnost, která je omezena počtem měření.

Přesnější a dokonalejší je senzor elektrochemický, což je doména spíše dražších přístrojů. Ty jsou díky lepšímu senzoru přesnější a mají skvělou selektivitu - nedají se ovlivnit jinými chemickými látkami. Ať budete mít v dechu cokoliv, elektrochemický senzor měří pouze a jenom alkohol. Cenově se obě kategorie i částečně překrývají, vždy je ale lepší sáhnout po "elektrochemice". 

Alkohol testery v nabídkách e-shopů

Kalibrace se hodí

Pokud chcete používat tester nejen teď, ale třeba i za rok, dva nebo pět let, určitě vybírejte takový, který lze kalibrovat. Vlivem vnějších vlivů a opakovaného měření se totiž přesnost přístroje sníží a po čase už ho nelze považovat za spolehlivý. Kalibraci umí provést specializované firmy a určitě se vyplatí více, než koupě nového alkoholtesteru.

Jak vybrat přesný a spolehlivý alkohol tester

Přesnost není nejdůležitější

Jakkoliv to může znít hloupě, není primárně nejdůležitější vlastností testeru přesnost. Kdykoliv máte alkohol v dechu, nesmíte řídit. Schopnost ukázat přesnou hodnotu tak není prvořadá, hlavní je, aby alkoholtester ukázal, zdali v dechu nějaký alkohol je. Desetinka navíc nikoho netrápí, ostatně i zákon bere zkoušku policejním přístrojem za orientační a za průkazný se považuje až laboratorní rozbor krve. Zde je dobré si uvědomit rozdíl mezi "alkoholem v krvi" a "alkoholem v dechu". Tyto dvě hodnoty se mohou dost lišit a rozhodující je právě hladina v krvi (je-li k dispozici).

Z dalších vlastností, které může alkoholtester mít, je užitečná třeba paměť naměřených hodnot, případně možnost připojit tiskárnu. To už se ale bavíme spíše o testerech pro použití ke kontrole zaměstnanců ve firmách. Pro osobní potřebu a "pro sichr" měření před jízdou nic takového nepotřebujete a bohatě postačí přístroj, který umí jen a pouze měřit alkohol v dechu.

Zdroj médií: Pxhere.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články