Fólie na auto je vhodnou volbou k ochraně laku karoserie

19. 4. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Stačí přijít do firmy a sdělit své nároky na budoucí vzhled automobilu. Je libo matná zelená nebo raději metalická růžová? A co třeba vzor tygra? Nic není nemožné, avšak kromě vizuálního prvku má autofólie i jinou funkci - tu ochrannou.

Fólie na auto

Články na téma autofólie:

  1. Fólie na auto - kolik stojí, kde to dělají, jak se o ni starat - právě čtete
  2. Autofólie na karoserii, jakou vybrat?
  3. Polep auta a cena: Kolik to stojí?
  4. Odstranění autofólie, jak na to?

Na úvod je třeba podotknout, že fólii na auto si určitě nenalepíte o volné neděli doma v garáži, protože nemáte zrovna do čeho píchnout. Auto raději svěřte do péče profesionálů a to opravdu těm zkušeným. Při výběru dbejte na recenze ostatních řidičů, protože zrovna v tomto případě není profík jako profík. Špatně nalepená vrstva fólie může znamenat nemalý problém a klidně i například při odření nenávratné poškození laku. Pokud uvidíte někde výhodnou nabídku, dvakrát si ji raději rozmyslete, aby vás ve finále celá paráda nevyšla s opravou polepu na dvojnásobek.

Investice do budoucna

Polepení aut ochrannou a barevnou fólii není určitě výsada jen drahých a luxusních vozů. K tomuto kroku přistupuje každý, kdo chce lak vozu co nejvíce uchránit před vnějším působením. Můžeme to prakticky přirovnat k tvrzenému sklu na displeji mobilního telefonu.

Co se týká cen, tak ty jsou různé, ale ve většině případů se budou pohybovat plus mínus kolem 20 tisíc. Výsledná cena odpovídá ploše automobilu. Je třeba brát zřetel na to, jestli chcete auto polepit fólií s lesklou, matnou nebo metalickou barvou. Výjimkou nejsou ani vzory a drahou záležitostí je i strukturovaný karbon. Samozřejmě, pokud se vám líbí vaše barva vozu, pak lze použít klasickou průhlednou, avšak ochrannou. Životnost polepu se pohybuje od 5 do až 10 let.

Pozor na levné produkty

Jak již bylo řečeno, dejte si pozor, komu auto svěříte. Cena může být odrazovým můstkem, protože pokud naletíte na levnou nabídku, poznáte to hned po první zimě - fólie začne praskat a odlupovat se. S tou kvalitní se vám tohle nemůže stát, navíc od profesionálů máte záruku, kterou lze využít kdykoli se vám nebude něco na laku zdát - prostě se to opraví.

Co by vám mohlo napovědět, že firma pracuje s levnou fólii, je její odstranění. To půjde hodně ztuha a ještě ke všemu s sebou vezme obvykle i původní lak - z tohoto důvodu nedoporučujeme ani to, abyste si zkoušeli sami fólii lepit. Lepení chce opravdu velké zkušenosti a zručnost. Některé díly je třeba přesně na milimetry nařezat, aby v detailech nebylo poznat, že se jedná o lepený kus fólie.

Fólie na auto

Výhody polepení auta

Pokud to dělá opravdu profesionál, který se lepení věnuje již řadu let, je zaručeno, že laik nepozná, že na autě nějaká další vrstva je. Navíc si lze vybrat z obrovského množství barev a vzorů. I když pravda, metalické nebo matné odstíny mají přeci jen nějaké barevné omezení. I tak se ale stále jedná o širokou nabídku.

Jednou z největších výhod je ale bezesporu ochrana laku, ať už ve městě nebo při dalekých cestách, kdy leckdy může odskočit od vozovky kamínek. Drobná až střední "zranění" zkousne fólie a původní lak zůstane neporušený. Stejně tak lepená vrstva chrání před UV zářením, a tak se v průběhu let nemění sytost barvy. Jen si dávejte větší pozor při mytí auta.

Jak probíhá lepení autofólie

Fólie se většinou lepí dvěma způsoby. Buď mokrou technikou, kdy je potřeba použít speciální chemii a přípravky od výrobce fólie, tedy je nezaměňovat s například saponátem. Výsledek by byl totiž pak složitě odstranitelný a spolu s folii by s největší pravděpodobností šel dolu i lak. Takže vždy a jedině s profesionálními produkty.

Druhá metoda je tepelná. Ta je možná o fous lepší, protože se materiál pod teplem dá dobře tvarovat. Fólii je důležité natahovat a formovat na karoserii, aby dobře seděla a netvořily se nikde bublinky vzduchu, ty je případně potřeba zahladit stěrkou. Důležité je také vykrajování a lepení detailů. Jedno auto tak může zabrat pečlivou prací klidně i 3 dny. 

Jak se starat o autofólii

Jestliže jste si nechali úspěšně polepit auto, tímto krokem to pro vás bohužel nekončí. O fólii je potřeba dobře pečovat, aby se prodloužila co nejvíce její životnost. 

Při použití myčky myslete na to, abyste nevolili kartáčové mytí. Snadno by se mohla porušit struktura fólie. Raději si dejte tu práci a auto umyjte ručně, případně jej svěřte do péče odborníků, pokud finance dovolí. Na co byste si ale také měli dávat pozor, je tlaková myčka. Proud vody by někdy neměl být na kratší vzdálenost než 30 centimetrů. Pokud se rozhodnete si auto zkrášlit strukturovanou nebo matnou fólií pak zapomeňte na veškeré vosky a leštící pasty. Mohly by totiž způsobit nevzhledné fleky, které jdou pak jen stěží odstranit.

U lesklé autofólie už takový problém nehrozí a můžete použít všechny běžné produkty na čistění laku. Raději si ale nechte doporučit následnou péči ve firmě, kde vám fólii budou lepit. Ostatně, kdo jiný by měl poradit než právě oni. 

Zdroj médií: redakce.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?