Jak opravit škrábance na autě

28. 11. 2020 8 min. čtení Tipy a rady

Škrábance na autě jsou noční můrou snad všech motoristů. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak je opravit. My si dnes předvedeme pár z nich.

Jak opravit škrábance na autě

Série článků: Údržba a oprava autolaku:

  1. Jak opravit škrábance na autě - právě čtete
  2. Jak na renovaci laku
  3. Nejlepší barva auta na údržbu
  4. Jak vyleštit lak na autě

Pokud se povedlo vám, nebo někomu jinému poškodit lak vašeho auta nezoufejte, jemné škrábance si můžete opravit i doma svépomocí. Říkáte si, jak opravit škrábance na karoserii? Nejdůležitější je rozdělit si poškození laku do dvou skupin. Hrubé a jemné škrábance.

Hrubé škrábance (ty, které zasahují až do barvy laku auta) bude nejvhodnější přenechat profesionálním lakýrníkům - bude vás to sice stát víc, ale můžete si být jistí, že vás škrábanců zbaví. 

Leštičky, kotouče a přípravy pro leštění autolaku

Jak opravit škrábance na autě

Jemné škrábance (neboli ty, které jsou pouze na bezbarvém laku auta) můžete "rozleštit" či opravit sami. Nejjemnější škrábance (na slunci dělají na laku nevzhledné kruhy) vznikají nejčastěji v mycích boxech a jdou většinou rozleštit. Rozleštit v tomto případě znamená "víc zbrousit" povrchovou vrstvu bezbarvého laku, který má vaše auto chránit.

Tento krok můžete přenechat detailingovému studiu a nebo se o to pomocí leštičky, kotouče a veškerých leštících past pokusit sami. V takovém případě je možné, že na svém autě necháte ruce. Jedná se o velmi manuálně a časově náročnou proceduru, při které pokud pokazíte jakýkoliv krok, můžete své auto poslat do lakovny

Vosky a další přípravky pro péči o autolak

Jak opravit škrábance na autě

Posledním způsobem, jak opravit drobné škrábance na laku auta, jsou fixy na opravu laků. Jejich funkčnost však nikdy nebude 100%. Nejdůležitější krok je zde opět příprava - poškrábané místo musíte pečlivě umýt a odmastit. Tyto fixy fungují na principu "zacpání" díry. Fix je většinou naplněn čirou tekutinou, která místo škrábance vyplní.

Nejlepší je fixy aplikovat při teplotě vyšší než 10 °C a na sluníčku. UV záření ze slunce totiž podporuje správnou funkci takových výrobků. Fixem přejedete přes rýhu a necháte zaschnout (nejlépe až 12 hodin). Pokud je rýha hlubší, používají se i takzvané retušovací tužky, které mají přímo daný odstín a fungují na velmi podobném principu.

Zdroj médií: unsplash.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články