Jak vyfotit auto mobilem?

19. 8. 2022 3 min. čtení Tipy a rady

Dnešní doba je hodně o sdílení zážitků, dojmů a hlavně fotografií prostřednictvím sociálních sítí. Aby se ale obrázek povedl, je třeba držet se několika zásad. Podíváme se tedy na to, jak správně fotit auta pomocí moderních smartphonů.

Tipy, jak na focení auta mobilem

Dnešní mobilní přístroje už došly ve svém vývoji tak daleko, že nemá moc smysl snažit se je nahradit kompaktním fotoaparátem. Za denního světla už dělá obstojné snímky i smartphone za pár tísicikorun, navíc pro prezentaci na Facebooku nebo Instagramu je nejlepší fotit tím zařízením, ze kterého se pak na danou sociální síť fotografie odesílá. Zaměříme se tedy výhradně na smartphony a focení s nimi. 

Formát fotografie

Před pořízením snímku je dobré si rozmyslet, co se s ním bude dále dít. Třeba pro Instagram je ideální fotit ve čtvercovém formátu, pro jiné sociální sítě je  lepší 4:3. Pokud počítáte s postprodukcí, pak je dobré v nastavení telefonu nebo v samotné aplikaci pro focení zvolit formát RAW, v případě iPhonů HEIC. Tyto formáty jsou sice daleko méně úsporné a snímky mají nezřídka i kolem 10 MB, ale dobře se následně upravují, JPG solidně upravit nejde.

Prostředí

Jestli se hodláte svým autem pochlubit, asi nebude nejlepší nápad fotit ho na parkovišti u popelnic. Raději popřemýšlejte nad exteriérem, kde nebude nic rušivého a auto tam hezky zapadne. Evergreenem je přírodní pozadí, ale třeba i tovární haly a podobné industriální prostory se k většině tipů aut hodí. Určitě si definujte, jak chcete, aby výsledné fotografie vyzněly. Mají-li působit dramaticky, pak hodně dobře působí přírodní pozadí s blížícími se bouřkovými mraky. Třeba dálnice nebo závodní okruh v pozadí zase vyzní ještě trochu jinak, dynamičtěji. Pokud jste z Prahy, tak hodně populární (a profláklou) lokalitou je prostor pod Radotínským mostem, dá se tam dobře dostat a je to zajímavé prostředí.

Čistota auta

Špinavé auto nebude působit příliš dobře, pokud to není vyloženě záměrem fotografie. Proto je potřeba fotit ideálně s úplně čistým vozem. Prach a pyl na fotkách vyniknou, zapatlané displeje v interiéru rovněž. Takže napřed pořádně vyčistit!

Zapnutá světla, natočená kola

Pro samotné focení si auto pečlivě připravte a správně nasměrujte. Aby bylo natočené přesně tak, jak to potřebujete. V případě vozů s diodovým denním svícením klidně nechte zapnutá světla a kola nechejte buď rovně nebo je natočte disky směrem k objektivu.

Výraz, úhel, odlesky

Přední maska je vlastně takový kukuč vozu, všimli jste si toho někdy? Proto se snažte najít optimální úhel, ve kterém mu to sluší nejvíc, stejně jako u člověka. Když ho budete fotit shora, bude působit menší, když si lehnete před nárazník, navodí to dojem mohutnosti. Pozor ale na odlesky! Vždy se dívejte na to, jestli náhodou nejste vidět v odlesku karoserie nebo třeba vyleštěného disku kola. Nebojte se zachytit i detaily, nesnažte se vždycky za každou cenu narvat do objektivu auto celé.

Světlo je základ!

Jedním z těch úplně nejzákladnějších faktorů, které udělají z fotky dobrou fotku, je světlo. Západ nebo východ slunce - zlatá hodinka, je pro focení aut naprosto ideální, protože slunce nesvítí ostře a lze dobře využít takzvaného měkkého světla, které netvoří ostré stíny a dopřeje vozu zajímavé odlesky.

Zdroj médií: pxhere.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?