Víte, jak vypadají všechny dopravní značky upozorňující na železniční přejezd? Dnes vám přinášíme velký přehled všech značek železničního přejezdu a co nám všechno můžou říct.
Dopravní značky železniční přejezd

Články na téma dopravní značky pro bezpečnost:
- Dopravní značka pro pěší zónu
- Dopravní značka Obytná zóna
- Co označuje dopravní značka hlavní silnice
- Dopravní značky železniční přejezd - právě čtete
Značka železniční přejezd je zobrazována v několika různých podobách. Všechny tyto formy by měl vlastník řidičského průkazu znát, avšak není od věci si je dnes zopakovat a připomenout jejich význam.
Dopravní značky železniční přejezd
Značka železniční přejezd se závorami - je výstražná značka A29, upozorňující na železniční přejezd, opatřený závorami. Pokud se závory nacházejí v horizontální poloze, je vjezd na železniční přejezd přísně zakázán.
Značka železniční přejezd bez závor - výstražná značka A30, upozorňující na železniční přejezd, který není opatřen závorami a je tedy důležité se, před vjezdem na přejezd, důkladně rozhlédnout a poslouchat, zda nejede vlak.
Dopravní značky před železničním přejezdem
Návěstní deska před železničním přejezdem - výstražné značky A31a, A31b, A31c, které upozorňují na blížící se železniční přejezd a to v pravidelnosti 240, 160 a 80 metrů od přejezdu.
Výstražný kříž pro železniční přejezd, který je jednokolejný - výstražná značka A32a je umístěna u přejezdu, kde je potřeba přejet pouze jedny koleje.
Výstražný kříž pro železniční přejezd, který je vícekolejný - výstražná značka A32b je umístěna před přejezdem, kde je potřeba přejet dvoje nebo více kolejí.
Výstražné dopravní značky jsou podle § 63 odst. 1 písm. a) zákona o silničním provozu svislé a upozorňují na místa, kde účastníkům provozu hrozí na pozemních komunikacích nebezpečí a musí dbát zvýšené opatrnosti.
Jaká pravidla musíme dodržovat při přejíždění železničního přejezdu?
V zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích si můžete ve 28. a 29. paragrafu přečíst přesné znění pravidel, které musíte dodržovat při jízdě přes železniční přejezd. Paragraf 29 se věnuje právě železničním přejezdům a svým obsahem přímo zakazuje řidičům motorových vozidel vjíždět na železniční přejezd v případě:
- je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,
- je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení,
- sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory,
- je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,
- dává-li znamení k zastavení vozidla zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem,
- nedovoluje-li situace za železničním přejezdem jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě.
Z uvedených pravidel vyplývá, že na koleje můžete vjet pouze v případě bezpečného přejetí, a že na kolejích nesmíte zastavit (a to ani v případě kolony).
Také čtěte
28. paragraf v zákoně udává omezení maximální rychlosti, která v případě přejezdu opatřeného světelnou signalizací a blikání bílého světla, udává rychlost 50 km/h. Pokud se jedná o železniční přejezd se světelnou signalizací, ale bíle světlo nebliká, je řidič nucen přejezd přejet v maximální rychlosti 30 km/h. Navíc tuto rychlost musíte nastavit již 50 metrů před železničním přejezdem. V zákoně je dále definován zákaz otáčení, předjíždění, couvání či provádění jiných úkonů v místě železničního přejezdu. Zákon tato pravidla definuje následovně:
- Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.
- Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst. 2, kdy smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu.
- Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km/h. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění.
- Dojde-li k zastavení vozidla na železničním přejezdu, musí jeho řidič odstranit vozidlo mimo železniční trať, a nemůže-li tak učinit, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.
- Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka "Stůj, dej přednost v jízdě!", musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať.
Zdroj médií: Depositphotos, Zákruta.