Úskalí železničního přejezdu aneb co všechno hrozí

30. 3. 2021 4 min. čtení Tipy a rady

Už v autoškole se učíme, jak se chovat na železničním přejezdu. Někteří řidiči rádi zapomínají a nebo záměrně chybují - leckdy přeceňují své síly. Každoročně tak zemřou desítky lidí úplně zbytečně, přitom stačí dodržovat jednoduchá pravidla.

V Česku je více než 8 000 přejezdů. To znamená osm tisíc příležitostí chybovat, avšak jedna chyba se může stát i fatálním koncem. Podle statistik se udává, že je častější srážka dvou aut, než že se stane neštěstí na železničním přejezdu. Na druhou stranu srážka s vlakem bývá ve většině případů tragická.

Silniční pravidla související s železničním přejezdem

Začneme od začátku. Tak schválně, víte, jakou rychlostí můžete jet, když se blížíte k železničnímu přejezdu? Mnoho lidí tuto informaci po dokončení autoškoly automaticky vypouští z hlavy - to je chyba. Už ze silničního zákona můžete vyčíst, že řidič má upravit rychlost už 50 metrů před přejezdem. Pokud je na přejezdu světelná signalizace, může řidič jet maximálně 50 km/h. V opačném případě, kdy na přejezdu není nic, pak musí jet řidič maximální rychlostí 30 km/h. Zároveň je v blízkosti železničního přejezdu zakázáno couvat nebo předjíždět. Pokud se u přejezdu nenachází světelná signalizace, pak by řidič vždy měl zkontrolovat obě strany tratě, než se rozhodne pokračovat v cestě.

Kdy nevjíždět na přejezd

Často na cestách můžete pozorovat neukázněné řidiče, kterým dělá problém zastavit a počkat pět minut, než vlak přejede přes přejezd. To může znamenat obrovské nebezpečí. Přitom podle silničního zákona existuje hned několik případů, kdy je řidiči výslovně zakázáno vjet na přejezd. Je to zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, odst.1:

Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd,

a) je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,
b) je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení,

c) sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory,
d) je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,
e) znamení k zastavení vozidla zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem,
f) nedovoluje-li situace za železničním přejezdem jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě.

Utěšující je, že hříšník, který nedodrží některé z výše uvedených pravidel, nemusí zůstat bez trestu. U železničních přejezdů se začínají instalovat kamery, které snadno zaznamenají pochybení řidiče. Pokud se takové pochybení zjistí, hrozí řidiči ve správním řízení pokuta 2 500 až 5 000 korun. Udělí se mu 7 trestních bodů a hrozí také zákaz řízení na dobu jeden až šest měsíců.

Co dělat, když uvíznete mezi závorami?

Situace, kterou by něchtěl dobrovolně zažít nikdo z nás. Občas člověk zazmatkuje a ani se nenaděje a je na železničním přejezdu obklopený z obou stran závorami. Řada lidí v tomto momentě začne okamžitě zmatkovat ještě víc, ale právě v tomto okamžiku musíte jednat co nejrychleji, neboť nevíte, jak daleko se vlak nachází. Vozidlo musíte dostat z přejezdu pryč. Nebojte se na to šlápnout a prorazit závory. Ty nejsou z pevného materiálu, a tak se snadno zlomí. A i kdyby byly, důležitější je vaše zdraví a život než plech vašeho auta. V tomto ohledu byste opravdu neměli být materialisti.

Občas můžete zahlédnout, jak se spolujezdec nebo i lidé z okolních aut snaží závory zvednout. To je podle mě zbytečné zdržování, když o životě rozhodují vteřiny. V každém případě, pokud se žádné z těchto řešení nepodaří - okamžitě opusťte automobil do bezpečné vzdálenosti a to takové, že vás nebudou moci zranit ani odlétající kusy automobilu, do kterého vlak narazí.

Označení železničních přejezdů

Vhodné je, abyste zavolali na tísňovou linku a uvedli číslo přejezdu, na kterém se nacházíte. Tím bude upozorněn i strojvedoucí na případnou překážku na trati. Číslo - začínající písmenem P - se nachází na rubové straně každého křížového označení na přejezdu. Ovšem tuto činnosti si nechte, až budete v bezpečí - popřípadě tím zaúkolujte spolucestující.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články