Co znamená, když nebrzdí ruční brzda

28. 7. 2021 3 min. čtení Tipy a rady

Ruční brzda je jedním z bezpečnostních prvků, kterými je vybaveno každé auto. Může se ale stát, že se čas od času porouchá nebo nepracuje tak účinně, jak by měla. Pak byste měli najít závadu a co nejrychleji ji odstranit.

Porucha ruční brzdy aneb když ručka nebrzdí

Funkce ruční brzdy

Ve svém autě můžete najít buď brzdu mechanickou, nebo elektronickou. Druhá jmenovaná bude ale pravděpodobněji součástí novějších modelů aut. Každá z nich má svoje specifika, ale je v obou případech třeba ji pravidelně kontrolovat, aby správně plnila svoji funkci.

Ruční brzdu nejvíce oceníte při parkování v kopci. Někteří řidiči místo toho volí zařazení rychlosti, které ale bude spolehlivě fungovat pouze v mírném kopečku. Každopádně byste zatažení ruční brzdy na delší dobu měli hlavně v zimě pořádně zvážit. Při chladném počasí může dojít k jejímu zamrznutí.

Mechanickou brzdu pak využijete i při rozjíždění do kopce. Pokud si nejste jistí prací s pedály a auto za vámi zastaví těsně za vaším vozem, můžete díky ruční brzdě předejít nacouvání do něj. Ruční brzda vám může prokázat službu i při selhání brzd nebo ji můžete využít při řízeném smyku vozidla.

Pokud máte modernější vůz, bude v jeho výbavě nejspíš brzda elektronická. Ta může fungovat po stisknutí tlačítka v autě nebo se u některých modelů zapne při zastavení automaticky. Každopádně není vhodné ji využívat při jízdě, u některých aut může být nutné po nevhodném použití navštívit servis a zkontrolovat funkčnost ruční brzdy.

Nefunkční ruční brzda

Když zpozorujete změny ve fungování ruční brzdy nebo její nefunkčnost, měli byste ji co nejdříve zkontrolovat a opravit. Do toho se můžete pustit buď sami, nebo se s autem objednat na odbornou prohlídku do autoservisu.

Pokud se rozhodnete ruční brzdu opravit sami, měli byste nejprve zkontrolovat celou soustavu. Ta se skládá z páky, lanka nebo táhla, které přenáší tah a pakny. Při poruše byste je měli v tomto pořadí zkontrolovat. Nejprve prohlédněte ruční páku. Podívejte se, jestli není prasklá nebo jinak poškozená a jestli je správně napojená na zbytek sestavy.

Dále byste měli podrobně prohlédnout táhlo v celé jeho délce. Může se stát, že bude pouze mimo své vodicí kanálky. Pak stačí ho vrátit na místo a brzda bude fungovat. Nesmí být ale nijak poškozené. Všechny drátky by měly být v nepřerušené, lanko by nemělo být pokroucené, vytahané nebo jinak zdeformované. Pokud zjistíte nějakou závadu, je třeba ho vyměnit.

Nakonec byste měli zkontrolovat i pakny. Ty by měly být nepoškozené a čisté. Pokud by na brzdách byly nahromaděné usazeniny nebo nějaký další nepořádek, mohly by právě kvůli tomu prokluzovat nebo naopak zadrhávat. Případné nečistoty je proto třeba odstranit. Pokud bude celý systém v pořádku, ruční brzda by měla spolehlivě fungovat.

Zdroj médií: depositphotos

Podobné články