Zjištění bonusu z povinného ručení a jeho ověření

22. 11. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Na všechny řidiče, kteří mají povinné ručení řadu let a neměli žádnou nehodu, se může vztahovat i určitý bonus. Ten je slevou na měsíční platbě ručení. 

Bonus z povinného ručení

Články na téma povinné ručení a pojištění aut:

 1. Co kryje povinné ručení a na jaké odškodnění máte nárok
 2. Zrušení povinného ručení
 3. Bonus povinného ručení, co to je a jak zjistit jeho výši - právě čtete
 4. Jak vypovědět povinné ručení
 5. Vyplatí se pojištění proti krádeži auta?
 6. Jak zjistit pojištění podle SPZ
 7. Změna povinného ručení
 8. Které povinné ručení je nejlepší?
 9. Co je povinné ručení
 10. Cena povinného ručení
 11. Nejlevnější pojištění auta - již brzy
 12. Kalkulačka povinného ručení - již brzy

Pojišťovny si klientů, kteří nebourají a jezdí spořádaně, cení. Existuje ale i druhá strana mince, a tak řidiči, kteří naopak bourají se mohou setkat s pojmem malus. To je takový opak odměn.

Bonusy se udělují řidičům za délku bezeškodného období. Toto období se počítá zpětně až do roku 2000. Za každý rok - tedy 12 měsíců - poskytne pojišťovna určitou slevu na platbě povinného ručení, většinou se jedná o 5 až 10 % za 12 měsíců. Nejvyšší bonus, kterého lidé mohou dosáhnout, je pak zpravidla 60 procent, ale liší se dle pojišťovny.

Co je malus

Jednoduše řečeno - přirážku na platbě povinného ručení. Tu ve většině případů obdrží takoví řidiči, kteří často bourají. Problém může znamenat pro mladé řidiče, kteří mají čerstvý řidičák a způsobí dopravní nehodu. Mohou se dostat do mínusu délky bezeškodného období, a tím se placení spíše navýší o několik procent jako "trest" - je to nevýhodné obzvlášť pro takové řidiče, kteří způsobí hned několik nehod v jednom roce. Za jednu bouračku je tak čeká pokrácení délky bezeškodného období až o 36 měsíců. Může se tedy stát i varianta, že nakonec budou platit měsíčně na povinném ručení klidně o 100 % a více, než řádní občané.

U každé pojišťovny jinak

Pojišťovny si upravily vše podle svého - v některých případech může člověk na přechodu k jiné pojišťovně i vydělat. Je tak možné, že vysokého bonusu dosáhnete i za méně jak deset let. Stejně tak některé pojišťovny v případě počítání výše malusu jsou přísnější a jiné zase shovívavější. Je třeba si tedy prostudovat stránky pojišťoven a porovnat, která se vám vyplatí nejvíce.

Jak zjistit výši bonusu

To, jak bouráte nebo naopak to, jak jste vzorní, se zaznamenává v registru ČKP (České kanceláře pojistitelů). Údaje se evidují pod rodným číslem nebo přes IČO. Jaká je výše bonusů nebo naopak malusů se dá zjistit snadno. Stačí se obrátit na vaši pojišťovnu - vše lze také vyřídit online, pokud to pojišťovna nabízí.

Převod bonusů

Pokud zrovna měníte pojišťovnu, tak se o své našetřené roky beznehodovosti nemusíte bát. K nové pojišťovně se převádí v podobě let. Procenta budou možná jiná, než u předchozí pojišťovny - v některých případech na tom ale můžete i vydělat. Pojišťovny umožňují bonus převést i na havarijní pojištění.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články