PRÁCE 🧰

Správné uskladnění pneumatik

25. 3. 2021 2 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Jak vybrat pneu Péče o pneu Rádce motoristy Zimní sezóna Péče o pneumatiky v zimě

Správné skladování pneumatik patří často mezi opomíjenou činnost u velkého množství řidičů. Zná to mnoho z nás, po sezóně hodit pneumatiky do sklepa nebo do skladu v práci. To může být ovšem velká chyba, která může mít dopad na stav vašeho obutí nebo dokonce může znamenat trvalé poškození, obojí vede ke zbytečným výdajům za nové pneumatiky. Jak tedy na správné uskladnění pneumatik?

Základní podmínky

Zajistit správné podmínky pro skladování nemusí být vůbec složitá záležitost. Důležitá je správná péče a prostředí, takže nepřipadá v úvahu nechávat kola venku nebo v kufru vašeho auta. Hlavními faktory jsou čistota (před uskladněním stačí očista teplou vodou s čistícími prostředky proti mastnotám), správná teplota (neměla by přesáhnout 15 °C) a malá vlhkost.

Prostředí pro uskladnění

  • Klidně může posloužit sklep nebo garáž, ale musí být zabráněno povětrnostním vlivům a přímému slunečními svitu (chladné suché místo, kde není moc světla)
  • Mimo zdroj ozonu (elektrické motory, elektrické výboje)
  • Vzdáleny od jakýchkoliv rozpouštědel, chemických a ropných látek atd.
  • Prostřední by mělo být v rámci možností čisté

 Správné uskladnění pneumatik

Rovnání pneumatik

Nezanedbatelnou položkou je správné rovnání pneumatik, aby nedošlo k jejich poškození nebo k zhoršení vlastností. Pozor - pneumatiky na ráfcích a bez ráfků skladujeme odlišně.

Pneumatiky s ráfky nesmíme skladovat nastojato, protože kvůli váze ráfku může docházet k deformaci pneumatiky. Ideální řešení jsou skladování do sloupce (jednou do měsíce je dobré pneumatiky prohodit, aby se nezatěžovalo jen jedno kolo) a zavěšení.

Pneumatiky bez ráfku naopak neskladujeme do sloupce ani nezavěšujeme (kvůli deformaci), ideální řešení je kola postavit a aspoň jednou do měsíce pootáčet.

Další alternativou, ve většině případů přijatelnou pro pneumatiky s ráfky i bez nich, je stojan na uskladnění pneumatik. Existují různé druhy stojanů na sezónní uskladnění pneu, ať už stojaté, regály, či nástěnné. Velkou výhodou je rozložení zatížení na pneumatiku, buď není žádné nebo na více místech, tudíž je zatížení rozloženo a pneumatiky netrpí na deformace. Cena je za takovou službu příznivá, podle druhu stojanu se cena uskladnění pneumatik pohybuje přibližně v rozmezí mezi 1 000 až 2 000 Kč. 

Jedny z nejlevnějších pneu na trhu s dopravou zdarma

Sezónní uskladnění v pneuservisu

Jestli nechcete řešit nic z přechozích odstavců, tak i pro Vás je tu cenově dostupné řešení. Většina pneuservisů totiž nabízí sezónní uskladnění pneumatik (je jedno, jestli zimní, či letní) za určitou cenu - poplatek.

Nespornou výhodou je bezstarostnost celého procesu, hlavně, pokud jste v přívětivé dojezdové vzdálenosti. Cena sezónního uskladnění pneumatik se odvíjí od rozměru disků, přibližně se jedná o rozmezí 400 Kč až do 1 000 Kč. Do ceny je občas započteno i jedno mytí nebo dokonce řádná prohlídka a ošetření.

Zdroj médií: freepik.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec.

Podobné články