Správné uskladnění pneumatik

25. 3. 2021 6 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat pneu Péče o pneu

Správné skladování pneumatik patří často mezi opomíjenou činnost u velkého množství řidičů. Zná to mnoho z nás, po sezóně hodit pneumatiky do sklepa nebo do skladu v práci. To může být ovšem velká chyba, která může mít dopad na stav vašeho obutí nebo dokonce může znamenat trvalé poškození, obojí vede ke zbytečným výdajům za nové pneumatiky.

Články na téma pneumatiky:

 1. Nízký tlak v pneumatikách
 2. Jak poznat sjeté pneumatiky
 3. Koupě pneumatik podle použití
 4. Jak nakoupit pneumatiky online
 5. Správné uskladnění pneumatik - právě čtete
 6. Jak vybrat pneuměřič do automobilu
 7. Vyplatí se koupě levných pneu?
 8. Sada na opravu pneu - vyplatí se?
 9. Oprava pneumatiky - již brzy
 10. Použité pneu - již brzy
 11. Oprava pneu cena - již brzy
 12. RunFlat pneumatiky: Co to je a jaké jsou výhody - již brzy
 13. Typy dezénů pneumatik - již brzy
 14. Kdy přezout na zimní - již brzy
 15. Nejlevnější pneu: Jaké vybrat? - již brzy
 16. Nejlevnější pneu - má smysl kupovat? - již brzy
 17. Značení pneumatik - již brzy

Základní podmínky

Zajistit správné podmínky pro skladování nemusí být vůbec složitá záležitost. Důležitá je správná péče a prostředí, takže nepřipadá v úvahu nechávat kola venku nebo v kufru vašeho auta. Hlavními faktory jsou čistota (před uskladněním stačí očista teplou vodou s čistícími prostředky proti mastnotám), správná teplota (neměla by přesáhnout 15 °C) a malá vlhkost.

Prostředí pro uskladnění

 • Klidně může posloužit sklep nebo garáž, ale musí být zabráněno povětrnostním vlivům a přímému slunečními svitu (chladné suché místo, kde není moc světla)
 • Mimo zdroj ozonu (elektrické motory, elektrické výboje)
 • Vzdáleny od jakýchkoliv rozpouštědel, chemických a ropných látek atd.
 • Prostřední by mělo být v rámci možností čisté

 Správné uskladnění pneumatik

Rovnání pneumatik

Nezanedbatelnou položkou je správné rovnání pneumatik, aby nedošlo k jejich poškození nebo k zhoršení vlastností. Pozor - pneumatiky na ráfcích a bez ráfků skladujeme odlišně.

Nabídka kvalitních letních pneumatik

Pneumatiky s ráfky nesmíme skladovat nastojato, protože kvůli váze ráfku může docházet k deformaci pneumatiky. Ideální řešení jsou skladování do sloupce (jednou do měsíce je dobré pneumatiky prohodit, aby se nezatěžovalo jen jedno kolo) a zavěšení.

Pneumatiky bez ráfku naopak neskladujeme do sloupce ani nezavěšujeme (kvůli deformaci), ideální řešení je kola postavit a aspoň jednou do měsíce pootáčet.

Další alternativou, ve většině případů přijatelnou pro pneumatiky s ráfky i bez nich, je stojan na uskladnění pneumatik. Existují různé druhy, ať už stojaté, regály, či nástěnné. Velkou výhodou je rozložení zatížení na pneumatiku, buď není žádné nebo na více místech, tudíž je zatížení rozloženo a pneumatiky netrpí na deformace. Cena je za takovou službu příznivá, podle druhu stojanu se cena pohybuje přibližně v rozmezí mezi 1 000 až 2 000 Kč. 

 Správné uskladnění pneumatik

Sezónní uskladnění v pneuservisu

Jestli nechcete řešit nic z přechozích odstavců, tak i pro Vás je tu cenově dostupné řešení. Většina pneuservisů totiž nabízí uskladnění pneumatik přes jednu sezónu (je jedno, jestli zimní, či letní). 

Nespornou výhodou je bezstarostnost celého procesu, hlavně, pokud jste v přívětivé dojezdové vzdálenosti. Cena sezónního uskladnění pneumatik se odvíjí od rozměru disků, přibližně se jedná o rozmezí 400 Kč až do 1 000 Kč. Do ceny je občas započteno i jedno mytí nebo dokonce řádná prohlídka a ošetření.

Zdroj médií: freepik
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?