RunFlat pneumatiky: Co to je a jaké jsou výhody

12. 8. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Pro většinu řidičů znamená defekt pneumatiky nutnost okamžitého zastavení vozidla a vyřešení situace. Pokud ovšem nemáte na autě RunFlat pneumatiky. Ty vám ušetří nejen spoustu starostí, ale i místo v autě, kde byste obvykle museli vozit rezervu.

RunFlat pneumatiky: Co to je a jaké jsou výhody

Co jsou RunFlat pneumatiky

RunFlat neboli dojezdové pneumatiky představují speciální druh pneumatik, které jsou schopné pokračovat v jízdě, i když dojde k náhlému poklesu tlaku v důsledku defektu. Dojezdové pneumatiky na první pohled nepoznáte. Čím se liší, je zesílená konstrukce. Tu zajistí buď vyztužené bočnice, nebo speciální podpůrný kruh instalovaný v pneumatice.

Díky zesílené konstrukci pneumatiky nedojde v případě propíchnutí pneumatiky k okamžitému splasknutí pláště. Je tedy možné pokračovat v jízdě. Je ale třeba dodržet určité podmínky. V první řadě musí být váš vůz vybavený systémem pro monitorování tlaku v pneumatikách, který vám bude dávat průběžné informace o změnách.

Při jízdě s píchnutou dojezdovou pneumatikou musíte myslet na to, že nesmíte překročit rychlost 80 km/h. Při vyšších rychlostech by jízda už nebyla bezpečná. Vzdálenost, kterou po defektu ujedete, se bude pohybovat mezi 50 a 90 km. Záleží na typu vyztužení pneumatiky. Po ujetí této vzdálenosti budete muset pneumatiku opravdu vyměnit.

Výhody dojezdových pneumatik

Mezi výhody dojezdových pneumatik patří samozřejmě hlavně bezpečnost jízdy. Při defektu obyčejné pneumatiky může dojít ke ztrátě ovladatelnosti vozidla. To vám s RunFlat pneumatikou nehrozí. Zároveň nebudete muset situaci řešit hned na místě. Ušetříte tak nutnost přivolat odtah nebo měnit pneumatiku na krajnici.

Další výhodou je úspora místa v kufru. Místo, které by vám obvykle zabrala rezerva, můžete využít jiným způsobem.

Nevýhody dojezdových pneumatik

Nevýhodou RunFlat pneumatik je jejich vyšší pořizovací cena. Zároveň musíte počítat s tím, že pokud takovou pneumatiku píchnete, nebude možné ji opravit a budete muset pořídit novou. V případě, že půjde o pneumatiku ojetou, bude lepší vyměnit všechna kola, aby nedošlo k zhoršení ovladatelnosti vozidla.

Zdroj médií: depositphotos

Podobné články