Autobaterie by měly na konci svého funkčního cyklu projít recyklací. Jednak je v nich docela dost látek, které přírodě úplně neprospívají, a pak je to také docela výhodné finančně.
Recyklace baterií: Potěšení pro přírodu i vaši peněženku

Články na téma co dělat s nepoužitelnou autobaterií:
- Kam se starou autobaterií?
- Poradíme s likvidací autobaterie
- Výkup autobaterie
- Recyklace autobaterií - právě čtete
Zákonná povinnost
Na akumulátory a jejich likvidaci pamatuje i zákon. Ten mluví o povinnosti zpětného odběru, což v praxi znamená, že každý, kdo baterie prodává, je musí bezplatně odebírat zpět. A teď pozor! Platí to univerzálně pro všechny prodejce a neváže se to vůbec na nic. Zjednodušeně - kupte si baterii kde chcete a následně ji odevzdejte u kteréhokoliv prodejce tohoto zboží.
Také čtěte
Nechejte si zaplatit za starou
Vyplatí se ale hledat takový obchod, kde vám za odevzdání ještě zaplatí. Zákon to ostatně nezakazuje, takže proč ne, že? V autobateriích je docela dost olova, které je mimochodem i hodně čisté. Za olověnou baterii tak můžete dostat i 19 korun za kilo, což běžně znamená, že i u těch malých si přijdete na částku přes 200 korun. Tuto sumu pak prodejce buď odečte od ceny nového akumulátoru u něj zakoupeného, případně vám ji vyplatí v hotovosti.
Jak vypadá recyklace?
Na začátku samotné recyklace se baterie od prodejců sváží. Poté se drtí a ze vzniklého marastu se nechá vytéct elektrolyt. Drť, která obsahuje především plasty a olovo, jde do pece. Plasty tam shoří a vytaví se olovo, které se ale nedá opětovně použít na aktivní hmotu elektrod. Není totiž dostatečně čisté a kvalitní. Namísto toho se použije třeba na póly a kontakty spojující jednotlivé články.
Zdroj médií: Depositphotos.