Povinné ručení: Platí i mimo komunikace?

17. 6. 2022 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Pojištění motoristy Jak vybrat povinné ručení Základní info k povinnému ručení

Povinné ručení se skloňuje velmi často ve spojitosti s pozemní komunikací. Co znamená, když se stane dopravní nehoda mimo komunikaci a co z toho pro řidiče vyplývá?

Povinné ručení: Platí i mimo komunikace?

Články na téma povinné ručení:

  1. Změna povinného ručení
  2. Co je povinné ručení
  3. Co je potřeba k povinnému ručení
  4. Povinné ručení: Platí i mimo komunikace? - právě čtete

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla kryje škodu, kterou se svým vozidlem způsobíte třetím osobám, případně škodu způsobenou na zdraví nebo majetku. Do autopojištění patří povinné ručení, které musí mít každý motorista sjednané, pokud chce provozovat vozidlo. 

Někdo by tak mohl soudit, že když se něco stane mimo pozemní komunikaci, vlastně o nic nejde. Jenže ono to není tak lehké. Zákonné pojištění se totiž řídí dle geografické platnosti. To znamená, že i mimo komunikaci je platné, pokud tak uvádí pojistná smlouva. Když se tedy stane pojistná událost mimo silnici, pojišťovna i tuto škodu uhradí. Povinné ručení totiž kryje obecně škodu, nikoli jen škodu způsobenou na pozemní komunikaci.

Mimo pozemní komunikaci patří podzemní garáž, pole, ale také letiště. Jakákoli pojistná událost na takových místech a jim příbuzným bude vyřešena ze strany pojišťovny kladně. Nemusíte se tak obávat, že byste nějakou škodu museli platit ze své kapsy. Výjimka nastává v případě, kdy si škodu například na poli neuváženě způsobíte sami a viníkem jste tedy vy.

Pak si budete muset škodu uhradit ze svého, pokud tedy nemáte sjednané havarijko. I zde ale můžete těžce narazit, proto si raději dobře přečtěte smluvní podmínky a především výluky. Tedy situace, kdy nelze pojistné plnění uplatnit.

Zdroj info: Top pojištění. Zdroj médií: Depositphotos.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články