Povinná výbava automobilu při cestě do Chorvatska

16. 10. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Vyrazit do Chorvatska nemusíte jen v létě, v každém případě je ale vhodné mít v autě povinnou výbavu. Povinná výbava se vždy řídí dle země, kde bylo vozidlo registrováno.

Povinná výbava aut do Chorvatska

Povinnou výbavu musí mít v autě každý řidič. Pokud se zrovna chystáte do zahraničí, je vhodné si zkontrolovat, zda-li náhodou v zemi, do které jedete - není něco jinak oproti povinné výbavě v Česku a jestli se na to při silniční kontrole přihlíží. Většina prvků povinné výbavy v Chorvatsku je stejná jako u nás, ale mohou se přeci jen i v maličkostech lišit, proto je vhodné si před cestou vše zkontrolovat. 

Autosedačka

Děti mladší 12 let musí sedět vždy vzadu - existuje jen jedna výjimka, a to jsou děti, které se převážejí v tzv. vajíčku na místě spolujezdce, v takovém případě to lze pro děti do dvou let, ale zkontrolujte si, že máte na místě spolujezdce vypnutý airbag. Děti do pěti let musí mít autosedačku, starší děti do 12 let je možné přepravovat pouze na podsedáku.

Lékárnička

Je povinná. Je vhodné prohlédnout data expirace jednotlivých prvků v ní.

Reflexní vesta

V Chorvatsku je povinná pouze pro řidiče - přestože se doporučuje mít s sebou alespoň dvě. Pokud se stanete svědky dopravní nehody a bude potřeba, aby pomohl i zbytek posádky, je vhodné, aby i oni byli chráněni.

Výstražný trojúhelník

I tento bezpečnostní prvek je součástí povinné výbavy. Navíc pokud jedete autem s přívěsem, pak musíte mít dva trojúhelníky.

Výbava na zimu

Podobně jako u nás musí mít auta zimní pneumatiky v období od listopadu do dubna. Sněhové řetězy jsou povoleny, ale doporučují se použít v případech, kdy je na cestě minimální vrstva sněhu 5 centimetrů nebo náledí. Mezi neobvyklou povinnou výbavu v zimě patří lopata.

Něco na víc:

Vozy by měly mít sadu náhradních žárovek - samozřejmě, pokud auto nemá xenony, neony nebo LED světla. Dále pak tažné lano a rezervní kolo. Ze zákona je nutné, aby měly hasicí přístroj na palubě jen užitkové vozy.

Bezpečnostní pásy

Tak jako všude, i v Chorvatsku je povinné být připoután. Navíc děti mladší 12 let musí bezpodmínečně sedět na zadních sedadlech. Pokuta za nepoužití bezpečnostních pásů je 1 800 korun, pozor si tak dávejte i na případné telefonování - hrozí stejná pokuta.

Zdroj médií: Pixabay
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články