Jak poznat zimní pneumatiky na automobilu

7. 9. 2020 6 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat pneu Typy pneumatik

Podle průzkumu nejznámější společnosti, pro výrobu pneumatik v Česku, Barum více než polovina Čechů neví, jak správně poznat zimní pneumatiky.

Články na téma zimní pneumatiky:

 1. Zimní pneumatiky a zákon
 2. Má smysl šetřit na zimních pneumatikách?
 3. Jak poznat zimní pneumatiky - právě čtete
 4. Test zimních pneumatik 2020
 5. Test zimních pneumatik 2019
 6. Test zimních pneumatik 205/55 R16
 7. Test zimních pneumatik 195/65 R15
 8. Test zimních pneumatik 185/65 R15
 9. Hloubka dezénu zimních pneumatik
 10. Smí se používat zimní pneumatiky v létě v Německu
 11. Fungují zimní pneumatiky v létě?
 12. Testy zimních pneu 2021 - již brzy
 13. Nejlepší zimní pneumatiky - již brzy
 14. Testy zimních pneumatik 2018 - již brzy
 15. Levné zimní pneumatiky - již brzy
 16. Nejlevnější zimní pneumatiky - již brzy

V nedávném článku jsme si ujasnili, jak zaručeně poznat letní pneumatiky. Nyní je však dobré zmínit, jak poznáme pneumatiky, které využíváme v zimě. 

Mnoho řidičů se domnívá, že zimní pneumatiku poznají podle toho, že jsou na boku uvedena písmena M+S (jinak také MS či M/S), což znamená "mud and snow", v překladu do češtiny to znamená bláto a sníh. Toto označení však nemají pouze zimní pneumatiky, ale i některé pneu pro terénní či SUV vozy, popřípadě je nalezneme i na pneumatikách celoročních

Nabídka kvalitních zimních pneumatik

Jediný stoprocentní způsob, jak můžeme poznat zimní pneumatiku, je symbol „sněhové vločky na hoře“ vytlačeného na boční stěně pneumatiky, jinak řečeno také Alpský symbol.

Protože v zimě bývají výrazně jiné klimatické podmínky než v létě, musí být také složení pneumatik jiné. Směs těchto pneumatik je měkčí, v mrazech tolik netuhne a její přilnavost je vyšší. Díky jinak řešeným lamelám a hustšímu vzorku lépe drží na sněhu a má lepší záběrové vlastnosti. Dalším důležitým poznávacím znakem je povinná hloubka vzorku větší než u gum do teplejšího počasí. U zimních kol jsou to minimálně 4 mm.

Jak poznat zimní pneumatiky

Zákon o zimních pneumatikách

Zákon 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích ukládá povinnost mít na motorovém vozidle kategorie M nebo N obuté zimní pneumatiky pokud: 

 • je mezi 1. listopadem a 31. březnem
 • a (zároveň) je-li na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. 

To znamená, že pokud neplánujete někam jet, když je venku souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, v období od listopadu do dubna, zimní pneumatiky mít nemusíte. Avšak pokud venku takové podmínky panují nebo se dají alespoň předvídat, nesmíte vyjet bez zimního přezutí. 

Česká legislativa dále uvádí, že zimní gumy musí nést označení M+S, M.S, M/S nebo MS a že za zimní se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML nebo MPT. Většina výrobců pneumatik se však, navzdory legislativě, rozhodli symbolem "Hory se třemi vrcholy" označovat všechny zimní pneumatiky, hlavně kvůli lepší orientaci zákazníků při nákupu. 

Jak poznat zimní pneumatiky

Proč je vhodné přezout na zimní pneu:

 • pro bezpečnost vaše i vašeho okolí – letní pneumatiky při nižších teplotách výrazně tuhnou, ztrácí elasticitu i přilnavost, a tak se zhoršuje i ovladatelnost celého vozu,
 • v nízkých teplotách je u letních pneumatik až třikrát delší brzdná dráha než u zimních, což může být rozdíl i v desítkách metrů,
 • obecně platí, že je více nebezpečnější jezdit v zimě na letních pneumatikách, než naopak,
 • na některých silnicích je vyznačena Povinná zimní výbava, kde je nutné mít obutí celoročně, pokud to značka nenařizuje jinak,
 • a nakonec - je to stanoveno zákonem

Zdroj médií: pxhere
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?